Jak zostać tatuażystą ? cz.2 Warsztat Plastyczny

Z racji obszerności tematu postanowiłem podzielić go na 4 osobne części. Więc w części drugiej odpowiemy sobie na pytanie, czy warsztat plastyczny jest nam potrzebny by zostać tatuażystą?

W poprzedniej części opisałem szerzej jakie fundamenty składają się na to by zostać dobrym tatuażystą. Znajdziecie tam też wszystko co według mnie jest ważne i związane z tematem Bezpieczeństwa i Higieny w studio tatuażu. Drugim filarem jest warsztat plastyczny, który dziś sobie omówimy. Godne uwagi będą też dwa ostatnie artykuły, w których podejmę zagadnienia związane z  techniką i etyką.

Jaka plastyka taki tatuaż.

Pierwszy raz zadałem sobie pytanie czy mam odpowiedni warsztat plastyczny by tatuażystą w 2001 r –  na samym początku mojej przygody z tatuażem. Oczywiście odpowiedź była prosta – NIE. Postanowiłem więc poszerzyć moją wiedzę na studiach plastycznych – to na tamtem moment była jedyna droga jaką mogłem podążyć. Głębszą analizę zagadnienia zrobiłem przy okazji pisania pracy dyplomowej ,, Tatuaz- Historia, Warsztat, Artystyczny Status” którą obroniłem w 2006r.

Skoro tatuaż możemy nazwać utworem plastycznym możemy się więc odnieść do definicji sztuk plastycznych. W mojej pracy dyplomowej ustaliłem hierarchie tatuażu pod kątem wartości artystyczno – plastycznych. Od momentu napisania pracy do teraz minęło już 15 lat.. Więc postanowiłem zmodyfikować moje rozważania uwzględniając moje doświadczenie, ilość poznanych tatuażystów oraz ich opinie, bycie członkiem jury i tysiące wykonanych tatuaży.

Na ten moment JA dzielę tatuaż na takie kategorie:

 • Kicz –  w myśl definicji kicz to:  ,,utwór plastyczny lub rzecz o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystycznej,,. Takie tatuaże są niepoprawnie, czy wręcz nieudolnie wykonane pod kątem plastycznym. Kompozycja, kolorystyka i inne cechy określające dobry warsztat plastyczny są tutaj nieumiejętnie używane. Tego typu tatuaże nie mają wartości odkrywczych, a raczej są to nieudolnie powielane wzorce już wykonanych tatuaży.
 • Rzemieślniczy – to tatuaż, który jest poprawnie wykonany plastycznie, pod kątem kompozycyjnym, kolorystycznym itp. Widać od razu, że osoba, która wykonała taki tatuaż posiada warsztat plastyczny i wie jak go użyć. Jednak forma i treść (przekaz) są proste i często bezpośrednie.
 • Rzemiosło  Artystyczne – tatuaż, który niesie za sobą doświadczenie tatuażysty wynikające z znajomości zagadnień plastycznych. Taki tatuaż posiada więc walory estetyczne, w których czuć kunszt wykonawcy. Widać też dojrzałość, na którą składa się osobista stylistyka osoby wykonującej tatuaż. Treść nie jest banalnym przedstawieniem kolejnego wzorca powielanego przez wszystkich, lecz nie jest też w pełni innowacyjna czy wyszukana, jest ograniczona pewnymi kanonami.
 • Tatuaż Autorski – tatuaż taki cechuje się wysokimi walorami estetycznymi w połączeniu z warsztatem plastycznym na adekwatnym do estetyki poziomie. Widać doświadczenie w podejściu do tematu pracy już na poziomie koncepcyjnym. Wartość jaką niesie treść tatuażu często jest na niedoścignionym przez innych poziomie. W tatuażach autorskich widać świadomość w podejmowaniu pewnych rozwiązań stylistycznych, które mogą prowadzić do stworzenia ,,własnego stylu,,.  Reasumując – większość miłośników tatuażu chce posiadać tatuaż autorski.

 

Jak zostać tatuażystą ? cz.2 Warsztat Plastyczny

zdj. Ada podczas projektowania tatuażu

Małe nieporozumienie.

A teraz pare przemyśleń odnośnie nieporozumień na scenie tatuażu w kontekście używania zwrotów niepoprawnie określających wartości plastyczne. Tatuaż autorski, a w zasadzie samo używanie tego określenia od paru lat mocno zostało spłycone poprzez osoby, które wykonują tatuaże rzemieślnicze, rzemieślniczo artystyczne, a nawet kicz.  Robią to w świadomy, bądź nieświadomy sposób. Myślą, że do powielanego wielokroć wzorca dodają pare innych elementów plastycznych i kreują coś autorskiego. Niestety tak nie jest.

Celowo w całym tekście nie użyłem określenia ,,tatuaż artystyczny,, ponieważ  te określenie całkowicie straciło juz sens. Zostało ono już tyle razy niepoprawnie użyte, że zastanawiam się czy nie jest na równi z samym słowem ,,tatuaż,,.  Jak sama nazwa wskazuje taki tatuaż powinien nieść ze sobą wartości artystyczne, ale czy tatuaż na poziomie kiczu takowe niesie?

To, że tatuażysta nazwie swoją pracę jakkolwiek wcale nie oznacza, że taką jest.

I co dalej? W końcu chcę zostać tatuażystą!

Generalnie zdefiniowanie tego co chcemy robić wyznacza nam to, kim chcemy zostać. I co w tym kierunku musimy zrobić. Czy warsztat plastyczny pomoże nam zostać dobrym tatuażystą?

Musimy zadać sobie bardzo proste pytanie –  jakie tatuaże chcemy wykonywać, czy chcemy poprzez tatuowanie zarabiać tylko na życie? czy chcemy być profesjonalistami? albo chcemy się realizować artystycznie? czy może chcemy zostać wielkimi artystami przełamującymi kanony?

Jeżeli nie chcesz robić kiczu to warsztat plastyczny musisz ( ! ) zdobyć. A jego poziom zdefiniuje to jakiego rodzaju tatuaże będziesz w stanie wykonać i na końcu określi Ciebie samego. Do nauki plastyki prowadzi wiele dróg – ogniska plastyczne, liceum plastyczne, ASP , prywatna nauka u plastyka, kursy, a nawet nauka w studio tatuażu pod okiem dobrego tatuażysty. Te drogi mają jedną wspólną cechę: masz nauczyciela, który będzie pomagał Ci w zdobyciu wiedzy. Więc są godne uwagi.

Jak zostać tatuażystą ? cz.2 Warsztat Plastyczny

zdj. ja podczas ,,Tattoo Seminar,, prowadząc blok o projektowaniu

Jest też możliwa droga nauki indywidualnej, na pierwszy rzut oka łatwiejsza – jednak okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Taką wiedzę możesz zdobyć poprzez YT, książki, czy fora internetowe. Tym sposobem jednak możesz wpaść w pewną pułapkę – nie będziesz w stanie ocenić poprawnie samego siebie, tak jak zrobiłby to ktoś z dużo większym doświadczeniem – ktoś kto jest w stanie szybko wykryć zły kierunek, w którym możesz podążać. Dla mnie więc bezcenna w zdobyciu tego typu umiejętności jest relacja uczeń – nauczyciel, która pozwala na szybsze i relatywnie większe postępy w pozyskiwaniu warsztatu plastycznego.

Bardzo ważne jest też zadanie sobie prostego pytania – czy ja mam predyspozycje do tego by taki warsztat nabyć, a póżniej w umiejętny sposób go wykorzystać? Bezsprzecznie nie każdy nadaje się do bycia tatuażystą, nie każdy czuję formę, ma intuicję itp. U mnie był to proces bardzo mozolny, długi i okupiony bardzo ciężką pracą. Z jednej strony widziałem, że niektórym znajomym przychodzi to z  lekkością i wtedy zastanawiałem się czy idę w życiu w dobrym kierunku. Z drugiej strony widziałem osoby, które po 20 latach pracy w zawodzie dalej nie rozumieją podstawowych zasad plastyki, a o ich wykorzystaniu w tatuażu już nie mówię….

W tym momencie sami musicie sobie zdań pytanie, jakimi tatuażystami chcecie być i obrać odpowiednią drogę.

Autorski projekt tatuażu

Autorski projekt tatuażu

Szkolenia

Chcesz zostać tatuażystą? Zobacz co mamy do zaoferowania.

Jako tatuażysta z wieloletnim doświadczeniem zajmuję się szkoleniem tatuażystów, prowadzę seminaria, czy prelekcje w szkołach – pracuję nad unikalnym programem szkoleń. Uczestnicząc w nich będziesz mógł dowiedzieć się więcej o wszystkich aspektach pracy tatuażysty – zarówno tych technicznych, plastycznych jak i BHP. Część programu będzie także podejmować takie zagadnienia jak: jak otworzyć studio tatuażu, opracować procedury, przystosować go do wytycznych MZ. Jeżeli masz chęć pogadać o tym zapraszam na Formularz Kontaktowy.

Na tym zakończę część trzecią  ”Jak zostać tatuażystą”. W ostatniej 4 części podejmę zagadnienia związane z aspektami etycznymi naszej pracy.

Linki do wszystkich części :

Część Pierwszą – Jak zostać tatuażystą ? cz.1 Bezpieczeństwo i Higiena 

Część Druga – Jak zostać tatuażystą ? cz.2 Warsztat Plastyczny

Część Trzecia –  Jak zostać tatuażystą ? cz.3 Warsztat Techniczny

Część Czwarta – 14.04.2020

Z pewnością jesteś ciekaw jakie projekty przygotowaliśmy do Ciebie? Wbij na  projekty do wzięcia, i zarezerwuj jeden dla Siebie.

Kazimierz Kosa Rychlikowski

2 komentarze

  Konkretnie i bardzo na temat 👍👍👍

  - Arek Jokers tattoo

   Dzięki wielkie! Pozdrawiam.

   - speakincolor