Jak zostać tatuażystą ? cz.1 Bezpieczeństwo i Higiena

Artykuł ten powstał w związku z Waszą prośbą na Instagramie Speak In Color. Zadaliście mi pytanie – jak zostać tatuażystą?  Z racji obszerności tematu postanowiłem podzielić go na 4 osobne części. W pierwszej dowiesz się o bardzo ważnym aspekcie którym jest Higiena i Bezpieczeństwo.

Jeżeli chcesz zostać tatuażystą – profesjonalistą w każdym calu tego słowa musisz sobie uświadomić, że praca tatuażysty składa się z paru ważnych fundamentów. Dla mnie jest to część artystyczna, techniczna, bezpieczeństwo i higiena oraz fundament, który nazwałbym etyką zawodową. Każdy z tych fundamentów jest u mnie stawiany na równi i współdziałają one ze sobą w pełnej symbiozie. Bo np. załóżmy, że jesteś niesamowicie uzdolnioną plastycznie osobą i chcesz podjąć się tatuowania. Warsztat plastyczny to jedno, natomiast musisz wiedzieć, że Twoje zdolności plastyczne nijak mają się do potrzebnych Ci umiejętności technicznych tatuażysty – czyli tego, czy będziesz w stanie poprawnie technicznie wykonać tatuaż. Możesz narobić blizn, krzywych lini, niedobić pigmentu itp., ale to nic w porównaniu z tym że, nie mając wiedzy o higienie możesz kogoś zarazić wirusowym zapalniem wątroby, czy innym patogenem. A po co w tym wszystkim etyka?  Zarówno w podejściu do klienta, współpracownika czy pracownika, jak i reszty tatuażystów. W skrócie – trzeba być fair.

Od czego więc zacząć przygodę , by zostać tatuażystą? Od zdobycia wiedzy…

Na samym początku sugeruję zaczerpnąć wiedzy o higienie i bezpieczeństwie, gdyż będziesz w grupie ryzyka. Istnieje możliwość np. zakłucia się igłą podczas demontażu maszynki po wykonanym tatuażu, czy zarażenia się poprzez małą ranę np. na Twoim przedramieniu. Innym aspektem jest to, że możesz zarazić kogoś jeżeli nieumiejętnie zdezynfekujesz stanowisko pracy, skórę, czy maszynkę. Problemem jest to że nie ma w Polsce żadnego organu, który całokształtowo przeszkoli Cie z zakresu używania płynów do dezynfekcji, bezpiecznej utylizacji śmieci skażonych, poprawnego złożenia maszynki z sterylnymi gripami, igłami itp. Na tym polu sam musisz sobie poradzić.  Jak my w Speak In Color podeszliśmy do tematu?

Więc, ja zanim zacząłem tatuować (około 1999 r.) solidnie zgłębiłem temat BHP, poczytałem parę książek do medycyny, następnie poprosiłem znajomą dentystkę, żeby wdrożyła mnie w procedury dezynfekcji, sterylizacji itp., które obowiązują w zakładach dentystycznych. Następnie skonsultowałem moją wiedzę z lekarzem z oddziału zakaźnego. Na tym nie zakończyłem edukacji, ponieważ na tym problem się nie kończy. Konsultowałem się więc z dermatologiami jak poradzić sobie z klientami, którzy nie dbają o higienę tatuażu po jego wykonaniu. Kolejnym etapem było uczestnictwo w każdym szkoleniu, które zorganizował Sanepid, a były to szkolenia na wysokim poziomie merytorycznym oraz praktycznym. Natomiast do wszystkiego dochodziłem sam, na własną rękę szukając informacji. I według mnie w tym tkwi problem, że nie ma placówki szkoleniowej, która mogłaby przeszkolić w tej dziedzinie. Dodatkowo jako jedno z nielicznych studiów tatuażu wzięliśmy udział w programie ,,Mam świadomość jak być zdrowym” . Więcej o higienie u Nas w studio przeczytacie w dziale ,,Jak Dbamy o Twoje bezpieczeństwo,, oraz Higiena.

Zaświadczenie Studio tatuażu z Sanepidu . Higiena i Bezpieczeństwo

zdj. zaświadczenie z programu ,,Mam świadomość jak być zdrowym” wydany przez Sanepid Wojewódzki

Wiedza zdobyta, to działaj z badaniami!

Kolejny etapem powinno być nabycie wiedzy o własnym organizmie.

Powinieneś wykonać badania krwi na nosicielstwo Hcv, Hbv, Hiv. I tutaj po raz kolejny polskie prawo nie reguluje wymogu wykonania takich badań, ale to temat na inny wpis, który aktualnie konsultuję z prawnikiem. Wypadało by wykonać także badania do Książeczki Zdrowia – i choć do samego zabiegu tatuażu takowych badań nie potrzebujesz, to jednak już podanie wody czy kawy klientowi prawo reguluje, że takowe powinieneś posiadać.

Badania masz za sobą, jesteś zdrowy jak ryba, posiadasz wiedzę merytoryczną z zakresu BHP, więc jeżeli chcesz pracować u kogoś w studio to temat w zasadzie się kończy. Jednak jeśli chcesz otworzyć własne studio tatuażu to w tym momencie masz jeszcze trochę pracy przed sobą.

Otwarcie Własnego Studia – co wypadałoby zrobić ?

Mamy dwie sprawy do ogarnięcia:

1) Wykonanie projektu studia zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, odbiór studia i jego nadzór przez Sanepid.

Przy projektowaniu studia tatuażu należy uwzględnić wytyczne Ministra Zdrowia, które reguluje ustawa. Warto także uwzględnić wytyczne z innych krajów, których generalnie brakuje u Nas – takie jak np.: bezdotykowe mydła antybakteryjne w toalecie, odpowiednio wielka recepcja itp. W przygotowaniu jest nowy projekt ustawy, która w momencie pisania postu jest na poziomie opiniowania. To na jakim etapie jest ustawa w Ministerstwie możecie zobaczyć TU. Więc w momencie, w którym będziecie wykonywać projekt czy adaptację lokalu musicie oprzeć go o aktualną ustawę, która to reguluje. Po akceptacji projektu przez osobę do tego uprawnioną robicie remont, a po remoncie macie komisyjny odbiór lokalu. Potem już tylko kontrole, z reguły raz w roku.

2) Przygotowanie procedur przebiegu tatuowania i zaopiniowanie ich w Sanepidzie.

Kolejną sprawą, którą należałoby załatwić są procedury dotyczące ,,postępowania przy wykonaniu czynności naruszających ciągłość tkanek, zapewniającą ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi” . W Polsce MZ nie wydało takowych procedur, co wiąże się z tym, że studio samo opracowuje takie procedury, a później daje je do zaopiniowania w Sanepidzie. Nie jest to łatwy proces, ponieważ w tych procedurach musi być uwzględniony dosłownie każdy aspekt od momentu wejścia klienta do studia, po to jakiego rodzaju środku do dezynfekcji stosujemy ( z jakimi certyfikatami), jak przebiega zabieg tatuażu, na czym jest wykonywany, jak narzędzia są zabezpieczone, jak odpakowujemy sterylne narzędzia, gdzie je odkładamy, kończąc na tym jak śmieci są odbierane i utylizowane przez specjalizujące się w tym firmy. Opinia takiego protokołu w Sanepidzie mówi nam, czy zabieg w studio jest wykonywany bezpiecznie. U nas w studio opinia taka wisi na ścianie i jest do wglądu wszystkich klientów. Nasze Studio jest odebrane w Sanepidzie, mamy stały nadzór, kontakt oraz przeprowadzane są kontrole.

procedura protokół studio tatuażu speak in color

zdj. pozytywnie zaopiniowane przez Sanepid procedury z Studia tatuażu Speak In Color

Jak my edukujemy?

Kiedy już zostaniesz tatuażystą, powinieneś edukować klientów, którzy chcą nabyć wiedzę na temat higieny i bezpieczeństwa zabiegu. To bardzo ważne by klienci czuli się bezpiecznie.

W naszym studio możesz nabyć wszystkich informacji dotyczących przebiegu procesu tatuowania, od tego na jakim sprzęcie pracujemy, poprzez to jak przygotowujemy stanowisko czy sprawdzić certyfikaty/ zaświadczenia. Możesz zadać każde pytanie związane z naszą praca – a my chętnie na nie odpowiemy.

Jakiś czas temu zacząłem prowadzić prelekcje w szkołach z zakresu: Bezpieczeństwa i Higieny podczas wykonywania tatuażu. Powód jest oczywisty – coraz młodsze osoby wykonują sobie tatuaże, nie mając bladego pojęcia o tym w jakich warunkach powinien on być wykonany.  Na moich zajęciach mówię o przeciwskazaniach, niebezpieczeństwie, powikłaniach oraz o tym jak ich uniknąć. Kolejnym zagadnieniem jest to jak powinno wyglądać stanowisko pracy tatuażysty, jak przebiega proces tatuowania, na co zwrócić uwagę w studio tatuażu oraz o procesie gojenia.

Moją misją jest uświadamianie młodych osób z jakimi realnymi problemami mogą się spotkać podczas wykonania tatuażu oraz jak się przed nimi ustrzec. Opracowanie przygotowałem dla Powiatowego Wydziału Oświaty w Wodzisławiu Śląskim: ,,Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z wykonaniem tatuażu i jak im zapobiec”

jakie niebezpieczeństwa wiążą się z tatuażem tatuaż farby

zdj. podczas pierwszych wykładów dotyczących BHP w studiach tatuażu

Szkolenia

Chcesz zostać tatuażystą? Zobacz co mamy do zaoferowania.

Jako tatuażysta z wieloletnim doświadczeniem zajmuję się szkoleniem tatuażystów, prowadzę seminaria, czy prelekcje w szkołach – pracuję nad unikalnym programem szkoleń. Uczestnicząc w nich będziesz mógł dowiedzieć się więcej o wszystkich aspektach pracy tatuażysty – zarówno tych technicznych, plastycznych jak i BHP. Część programu będzie także podejmować takie zagadnienia jak: jak otworzyć studio tatuażu, opracować procedury, przystosować go do wytycznych MZ. Jeżeli masz chęć pogadać o tym zapraszam na Formularz Kontaktowy.

Na tym zakończę część trzecią  ”Jak zostać tatuażystą”. W ostatniej 4 części podejmę zagadnienia związane z aspektami etycznymi naszej pracy.

Linki do wszystkich części :

Część Pierwszą – Jak zostać tatuażystą ? cz.1 Bezpieczeństwo i Higiena 

Część Druga – Jak zostać tatuażystą ? cz.2 Warsztat Plastyczny

Część Trzecia –  Jak zostać tatuażystą ? cz.3 Warsztat Techniczny

Część Czwarta – 14.04.2020

Z pewnością jesteś ciekaw jakie projekty przygotowaliśmy do Ciebie? Wbij na  projekty do wzięcia, i zarezerwuj jeden dla Siebie.

Kazimierz Kosa Rychlikowski

4 komentarze

  Fajnie opracowane zaciekawiło mie i czekomna nastympne czynsci 🙂

  - Dawid "masorz"

   Dzięki za komentarz, za tydzień będzie cz.2 pozdrawiam . Kosa

   - speakincolor

  Brawo !!! I więcej takich ludzi jak Ty w naszym kraju i za granicą!!!

  - Arek Jokers tattoo

   Dzięki Arek, fajnie że osobie z takim doświadczeniem i osiągnięciami chciało się poczytać artykuł. Pozdrawiam Kazik

   - speakincolor