Ostatnie miesiące przyniosły wycofanie z rynku wielu tuszy do tatuażu. Unijna dyrektywa wchodząca w życie od 4 stycznia 2022 roku w sprawie użycia pigmentów do tatuaży wzbudziła wiele emocji, szczególnie wśród fanów wielobarwnych projektów. Zachodzą jednak niejasności co jej interpretacji – co dokładnie oznacza i za pomocą jakich pigmentów można legalnie wykonać tatuaż?

tatuaż-ink-tusz

Rozporządzenie REACH a tusz do tatuaży

Styczeń 2022 roku to data wejścia w życie rozporządzenia Unii Europejskiej REACH – dotyczy ono ograniczenia stosowania chemikaliów zawartych w tuszach do tatuażu oraz makijażu permanentnego. Mowa tutaj o wszystkich kolorach – również czarnym, białym oraz szarym.

Powodem decyzji jest potencjalne niebezpieczeństwo substancji używanych w tuszach – nie są one kosmetykami, ani wyrobami medycznymi. Co zawiera tusz do tatuażu? To mieszanina barwników i substancji pomocniczych, jak rozpuszczalniki, stabilizatory, środki zwilżające, regulatory pH, substancje konserwujące, zagęszczające, środki zmiękczające – pozostają one w skórze na długi czas.

Według organu wydającego rozporządzenie, skład tuszy może przyczyniać się do powstawania rozmaitych schorzeń, nowotworów, a także powoduje mutacje genetyczne.  Aby uniknąć niepożądanych powikłań, ogranicza się stosowanie tuszy, posiadających w sobie właśnie te szkodliwe związki. Chcesz wykorzystać tusz do tatuażu? Skład produktu musi zostać potwierdzony. 

Jak interpretować dyrektywę REACH?

Nowa dyrektywa jest często mylnie interpretowana – dobre tusze do tatuażu nie są zakazane. Tatuatorzy wciąż mogą wykorzystać tusze kolorowe do tatuażu, a także czarne, szare i białe – pod warunkiem, że ilość zawartych w nich chemikaliów nie przekroczy poziomu szkodliwego dla ludzkiego zdrowia.

Wybierając tatuaże do studia, tatuator ma obowiązek zakupu tylko tych produktów, w których składzie znajdują się substancje w stężeniach nieprzekraczających dozwolonych norm. Ilość chemikaliów musi zostać udowodniona – każdy klient ma prawo poprosić o przedstawienie wykazu substancji, jakie znajdują się w tuszu, którym zostanie następnie tatuowany.

Dyrektywa REACH a bezpieczeństwo tuszy do tatuażu 

Celem wydania dyrektywy nie jest zakaz wykonywania kolorowych tatuaży. Prawo wchodzące w życie z początkiem nowego roku zabezpiecza osoby tatuowane przed wystąpieniem poważnych powikłań, które mogą skutkować nawet śmiercią. Jakość wykonywanych tatuaży może więc ulec poprawie.

Skutkiem wydania dyrektywy jest także wzrost świadomości klientów salonów tatuażu, co do używanych przez nich produktów. Dotychczasowa wiedza na temat składów tuszy była niewielka – temat ich szkodliwości i potencjalnego ryzyka nie jest kwestią omawianą przed rozpoczęciem sesji.

Jaki tusz do tatuaży będzie dozwolony?

Firmy europejskie jak i te wywodzące z USA: World Famous Ink, Eclipse Tattoo, ostatnio również Intenze Ink dostosowały swoje składy do panujących regulacji. Natomiast okres przejściowy został wydłużony do 4 stycznia 2023 roku dla Pigmentu Blue 15:3 i Pigmentu Green 7, gdyż nie opracowano dotąd bezpieczniejszej formuły, która mogłaby je zastąpić.

Posiadasz tusze zakupione w zeszłym roku lub sprowadzone z USA? W praktyce nie możesz ich używać bez potwierdzenia bezpieczeństwa  składu. 

Zapamiętaj – regulacje REACH mają charakter profilaktyczny. Nie ma nakazu, aby wycofać wszystkie standardowe i kolorowe tusze do tatuażu do wykonywania tatuaży. Nie istnieją żadne badania potwierdzające zagrożenie. REACH opiera się na kalkulacji ryzyka. W studiu Speak in Color od początku działalności pracujemy na bezpiecznych tuszach, których skład jest potwierdzony w kartach charakterystyki produktu. 

Możesz więc wciąż udać się do wybranego salonu tatuażu i wykonać projekt posiadanym przez nich tuszem. Będziesz mieć jednak pewność, że użyte atramenty nie spowodują groźnych powikłań. Jeśli chcesz przekonać się, czy tusz do tatuowania jest w 100% bezpieczny – poproś o jego skład. 

2 komentarze

  Witam czy tusz eclipse zawiera nikiel?

  - Iwona

   Cześć.
   Zależy jaki dokładnie jest to tusz? Jakiego producenta? Na stronie producenta powinna być zakładka z dokładnymi danymi każdego z tuszy więc zerknąć tam i będzie wszystko jasne.

   - speakincolor