Piercing w ciele stanowi doskonały sposób wyrażania swojej osobowości, oryginalności oraz dodaje pewności siebie. Biżuteria stanowi również ciekawą ozdobę, która intryguje, ciekawi i pięknie się prezentuje. Okazuje się jednak, że nie każdy może posiadać tego typu ozdoby na swoim ciele. Kiedy wykonanie zabiegu nie jest możliwe i dlaczego? Piercing — czy każdy może go posiadać?

Magda-madavlenka-piercing-kolczyki-przekłucia-wodzisław-śląski-rybnik-żory-jastrzębie-pszów-racibórz

Dwie Magdy się spotkały 🙂 Nasza tatuażystka i piercerka

Piercing to sposób na wyrażenie swojej osoby poprzez nietypową biżuterię w różnych miejscach ciała. W praktyce jest to zabieg dostępny dla znaczącej większości ludzi na świecie. Modyfikacja tego typu ma swoją historie o której warto poczytać. Wykonanie przekłucia jest bardzo poważną ingerencją w nasze ciało. Jest to przerwanie tkanki łącznej na skutek której powstaje rana. W zależności od miejsca na ciele wykonanego piercingu oraz organizmu gojenie trwa od paru do kilkunastu miesięcy, trzeba mieć tego świadomość i być cierpliwym. Przeciwskazaniem mogą być przebyte choroby, stan zdrowia, skłonność do zmian skórnych, budowa anatomiczna ciała itd. Profesjonalny piercer przeprowadzi z Tobą wywiad i jeśli będą przeciwskazania do wykonania zabiegu to Cię o tym poinformuje. Piercing jest kwestią bardzo indywidualną. Należy również uważać w trakcie gojenia na uszkodzenia mechaniczne, urazy, naderwania oraz nie należy świeżego piercingu moczyć w basenach, morzach, jeziorach itd. które mogą doprowadzić do infekcji.

Kiedy lepiej zrezygnować z przekłucia lub przełożyć go na inny czas?

  • Przeziebienie lub choroba, dlaczego? Organizm w tym momencie jest osłabiony, przekłucie będzie dodatkowym dla niego obciążeniem z którym może sobie nie poradzić. Zadbaj o swoje zdrowie, podnieś swoją odporność i wykonaj swój wymarzony kolczyk w innym czasie.
  • Planowane badania lekarskie takie jak operacja, zabieg RTG, rezonans magnetyczny powinny także skutkować przesunięciem terminu piercingu. W większości przypadków u lekarza należy zdjąć całą biżuterię. Natomiast w przypadku świeżego przekłucia, które się jeszcze nie wygoiło, wyjęcie kolczyka jest złym pomysłem. Kanał przekłucia obkurczy się, trzeba będzie czekać na zregenerowanie tkanki i kłuć ponownie miejsce po konsultacji ze swoim piercerem.
  • Menstruacja, jeśli miesiączki są obfite oraz bolesne lepiej przenieść zrobienie kolczyka o pare dni. Zabieg wykonywany w czasie okresu może być po prostu bardziej bolesny a przyjmowane leki rozkurczowe lub przeciwbólowe mogą wpłynąć na obfite krwawienie świeżej rany.
  • W czasie ciąży oraz karmienia nie wolno wykonywać piercingu. Dopiero po odstawieniu malucha od piersi można wrócić do salonu.
  • Planujesz wyjazd nad morze? Chcesz wtedy pochwalić się nowym kolczykiem? Jest to z pewnością bardzo zły pomysł. Świeżo wykonany piercing nie powinien być moczony w zbiornikach wodnych bo może to doprowadzić do infekcji.
  • Kuracja izotekiem. Izotek upośledza gojenie skóry oraz mocno wysusza. Po kuracji należy odczekać nawet do 6 miesięcy z nowa ozdoba ciała.

Wyżej podaliśmy najbardziej typowe sytuacje, kiedy nie robić piercingu. Jednak istnieje także wiele nietypowych sytuacji, gdy taki zabieg jest również niewskazany. Dlatego duże znaczenie ma wcześniejsza rozmowa ze specjalistą, który ma zrobić Ci nowe przekłucie. Jeśli chorujesz przewlekle, przyjmujesz leki stałe najlepiej dopytać się rownież swojego lekarza.

Jeśli wybierasz się na przekłucie to jak się na to przygotować?

  1. W miarę możliwości bądź wypoczęty/ wypoczęta. Zjedz posiłek przed, może być niewielki. Trzeba mieć siły.
  2. Nie stresuj się. Przekłucie trwa pare sekund.
  3. Nie pij alkoholu dzień wcześniej ani tego samego dnia. Piercer może odmówić wykonania przekłucia. Na kacu przychodzenie też nie jest dobrym pomysłem. Z pewnością będzie bardziej boleć.

Śmiało o wszystko pytaj, po to jest Twój piercer. Nie ma głupich pytań a duża ilość informacji przed zabiegiem może sprawić, że wszystkiego nie zapamiętasz. Nie rób nic na własną rękę, stosuj się do zaleceń swojego piercera. Jesli cokolwiek się dzieje pisz do niego, szybka reakcja i zalecenia mogą pozbyć się szybkiego problemu przekłucia.