Tatuaże cieszą się rosnącą popularnością – z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na taki sposób ozdobienia swojego ciała i podkreślenia swojego charakteru. Decyzja o tatuażu powinna być zawsze dobrze przemyślana. Jest to w końcu ozdoba, która prawdopodobnie zostanie z nami do końca życia. Z medycznego punktu widzenia tatuaż to inwazyjny zabieg, związany z przerwaniem ciągłości skóry i wprowadzeniem barwnika w skórę. W związku z tym istnieją do niego pewne przeciwwskazania. Wiele kobiet zastanawia się, czy ciąża jest jednym z czynników czasowo wykluczających wykonanie tatuażu. Przyszłe mamy, które posiadają już tatuaże mogą zastanawiać się również jak zadbać o tatuaż podczas ciąży. W tym wpisie zbieramy wszystkie odpowiedzi na pytania związane z tatuowaniem w ciąży. Tatuaż a ciąża – czy można go wykonać? Jakie są przeciwwskazania i jakie powikłania mogą wiązać się z wykonaniem zabiegu? Jak dbać o wzory w trakcie ciąży? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego wpisu!

 

Tatuaż a ciąża – czy można go wykonać?

Czy można robić tatuaż w ciąży? Odpowiedź na to pytanie wciąż może budzić pewne wątpliwości. Jak powszechnie wiadomo, wykonanie tatuażu jest dość inwazyjnym i bolesnym procesem, nawet jeśli jesteśmy w pełni swoich sił. Tatuaż a ciąża – czy możemy go wykonać? Ciąża jest dość niezwykłym stanem w życiu kobiety, ponieważ w organizmie zachodzi wówczas wiele zmian i funkcjonuje on nieco inaczej niż zazwyczaj. Warto również pamiętać, że rozwijający się płód wymaga szczególnej ochrony przed niekorzystnymi substancjami oraz czynnikami zewnętrznymi – kobiety w ciąży nie powinny przyjmować określonych leków, korzystać z używek czy też korzystać z pewnych usług i produktów. Do niedawna sądzono, że płód, oddzielony od matki barierą łożyskową, jest przez ową barierę  chroniony przed niekorzystnymi czynnikami, które wpływają na matkę, a o jego rozwoju decyduje głównie program zapisany w genach. Jak się okazuje, ochrona ta nie zabezpiecza przed wpływem wielu toksyn środowiskowych. W związku z tym, lepiej powstrzymać się od robienia tatuażu w ciąży – jest to odpowiedź podyktowana wieloma argumentami.

tatuaż-wodzisław-rybnik-żory-jastrzębie-rydułtowy-speakincolor (2)

Czy tatuażysta odmówi Ci tatuażu w czasie ciąży?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tatuażyści, którzy pracują w renomowanych salonach i posiadają duże doświadczenie, odmówią wykonania tatuażu kobiecie w ciąży lub przynajmniej odradzą ten wybór. Warto pamiętać, że tatuaż jest zabiegiem, podczas którego dochodzi do przerwania ciągłości skóry i wprowadzenia do niej tuszu – trudno zatem w pełni przewidzieć, jakie konsekwencje może to przynieść dla zdrowia kobiety i rozwijającego się płodu. Najbezpieczniejszą opcją jest wykonanie tatuażu po zakończeniu ciąży lub po ewentualnym zakończeniu karmienia piersią – wówczas nie narażamy zdrowia matki i dziecka na potencjalne komplikacje i problemy zdrowotne, związane z przeprowadzonym zabiegiem.

Robienie tatuażu w ciąży – przeciwskazania

Tatuaż a ciąża – jakie są przeciwwskazania do wykonania wzoru w trakcie ciąży? Istnieje kilka powodów, dla których warto wstrzymać się z decyzją o wykonaniu wymarzonego wzoru.

  • Wpływ substancji znajdujących się w tuszu na płód

Związki chemiczne obecne w tuszach służących do tatuowania posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty, dzięki czemu wiemy, że są one bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie ma jednak dokładnych badań, które wskazywałyby wpływ tego typu substancji na rozwijający się płód. Jest to szczególnie ważne, gdy mówimy o kwestii „tatuaż a początek ciąży” – w pierwszych tygodniach ciąży dochodzi do wykształcenia się najważniejszych narządów. Jest wiele związków chemicznych, które mogą zaburzyć ten proces i doprowadzić do poronienia lub ciężkiego uszkodzenia płodu.

  • Podwyższone ciśnienie krwi

Już od pierwszych tygodni ciąży możemy zaobserwować wzrost ciśnienia tętniczego krwi, ze względu na rozwój płodu. Wyższe ciśnienie u kobiet w ciąży i wyższe tętno to zjawiska fizjologiczne, które mają niekorzystny wpływ na proces robienia tatuażu i późniejszego gojenia wzoru.

  • Zmiany skóry w ciąży

W trakcie ciąży dochodzi do wielu zmian w organizmie, nie tylko na poziomie hormonalnym. Jednym z najbardziej zmieniających się organów jest skóra – w trakcie ciąży zmienia się jej jędrność, wygląd a także samo czucie. Skóra w trakcie ciąży jest o wiele wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienia. Wykonanie tatuażu w ciąży może wiązać się zatem ze znacznie większym dyskomfortem oraz może przełożyć się na estetykę samego wzoru.

  • Możliwość odmowy znieczulenia podczas porodu

Świeży tatuaż a ciąża – w przypadku wykonania tatuażu w okolicach kości ogonowej nawet na kilka miesięcy przed planowanym terminem porodu, niektóre szpitale mogą odmówić podania znieczulenia zewnątrzoponowego. To z kolei może wiązać się z o wiele bardziej bolesnym porodem. Tatuaż na podbrzuszu a ciąża – wykonanie świeżego wzoru w trakcie ciąży w okolicach podbrzusza może także utrudniać wykonanie rutynowego badania USG.

Jaki powikłania po tatuażu mogą grozić przyszłej mamie?

Podczas rozważania kwestii „tatuaż a ciąża”, warto zapoznać się z ewentualnymi powikłaniami, które mogą wpłynąć na stan zdrowia matki oraz rozwijającego się płodu. Przede wszystkim, nie do końca wiadomo, jaka będzie reakcja organizmu kobiety w ciąży podczas wykonania tatuażu. Tatuaż na żebrach a ciąża – wykonanie wzoru na żebrach, biodrach lub na podbrzuszu może wiązać się z większym dyskomfortem. Często proces ten wiąże się ze stresem, który jest niekorzystny dla matki oraz dla dziecka. Tak jak wspominaliśmy, również sama skóra jest w tym czasie bardziej wrażliwa niż zazwyczaj – wykonanie tatuażu może wiązać się zatem z dużym bólem lub nawet szokiem, który może z kolei doprowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, w tym nawet do poronienia. Szczególnie bolesny – nawet przy zupełnie typowym funkcjonowaniu organizmu – może być tatuaż na biodrze, a ciąża i zwiększenie wrażliwości na bodźce sprawia, że wykonanie tego  typu wzoru może wiązać się z dużym bólem. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest możliwość zarażenia się wirusem HIV lub wirusem WZW typu B. Ryzyko zarażenia się tymi chorobami w trakcie wykonania tatuażu – jeśli korzystamy z usług renomowanego studio – jest znikome, jednak dla bezpieczeństwa matki i płodu lepiej jest wstrzymać się z wykonaniem wzoru. Dziecko można zarazić również w trakcie karmienia piersią, dlatego warto zaczekać również do zakończenia laktacji. 

Planowanie ciąży i tatuaże

Niektóre kobiety, które starają się o dziecko, zastanawiają się, czy wykonanie tatuażu ma wpływ na możliwość zajścia w ciążę. Tatuaż a planowanie ciąży – czy istnieją przeciwwskazania? Nie – możemy wykonać tatuaż przed rozpoczęciem planowanej ciąży, jednak warto wziąć pod uwagę fakt późniejszych zmian zachodzących w wyglądzie ciała. Wraz z rozciąganiem się skóry, tatuaż może stracić swój pierwotny kształt i w ostateczności prezentować się nieestetycznie. Warto zastanowić się zatem nad wykonaniem nowego wzoru po zakończeniu ciąży lub ewentualnego karmienia piersią. 

Dbanie o istniejący tatuaż w czasie ciąży

Jeśli jesteś w ciąży i masz już tatuaże, warto otoczyć je w tym czasie szczególną opieką. Świeży tatuaż a ciąża – jak dbać o wzory, żeby zachowały swój kształt i prezentowały się pięknie? Skóra w trakcie ciąży stoi przed nie lada wyzwaniem – ciało zmienia się bardzo szybko, co, przy nieodpowiedniej pielęgnacji, może wiązać się powstawaniem rozstępów. Poza dbaniem o nawilżenie skóry poprzez stosowanie balsamów, warto wyposażyć się także w specjalistyczne kremy do pielęgnacji tatuaży.