Zmiany skórne — w tym zmiany barwnikowe i przebarwienia, mogą z czasem okazać się złośliwe i poważnie zagrozić naszemu zdrowiu. Zauważyłeś zmiany na swojej skórze? Zgłoś się na dermatoskopię, dzięki której dowiesz się, czy rozwijające się zmiany barwnikowe są złośliwe. Wczesne wykrycie możliwych chorób zwiększa możliwość ich całkowitego wyleczenia, dlatego odpowiednie kroki należy podjąć jak najszybciej. Dowiedz się, czym jest dermatoskopia, ile trawa, na czym polega badanie — następnie zgłoś się do profesjonalnej kliniki i zadbaj o swoje zdrowie. 

Dermatoskopia — co to jest i do czego służy?

Dermatoskopia — co to? Badanie zmian skórnych, dzięki któremu lekarz określa, czy zmiany barwnikowe lub przebarwienia mają charakter złośliwy, czy może neutralny. Pozwala na wykrycie czerniaka w jego wczesnym stadium, dzięki czemu istnieje wysokie prawdopodobieństwo jego pełnego wyleczenia. Pacjenci poddający się dermatoskopii mogą zdiagnozować mniejsze, jak i rozwinięte zmiany na skórze. 

 

Dermatoskopię wykonuje się przy pomocy dermatoskopu, który umożliwia przyjrzeć się zmianom barwnikowym i przebarwieniom w bardzo dużym, bo aż 20-krotnym przybliżeniu. Specjalista jest w stanie spojrzeć na wszelkie szczegóły, co zmniejsza ryzyko błędu i sprawia, że przedstawiony wynik jest bardzo dokładny. 

 

Za pomocą dermatoskopii wykryjesz czerniaka paznokcia, który ze względu na swoje położenie niejednokrotnie pozostaje niezauważalny. Pacjenci przez wiele lat nie dostrzegają żadnych objawów klinicznych, podczas gdy choroba rozwija się w szybkim tempie. Dermatoskopia paznokcia umożliwia usunięcie czerniaka pod płytką paznokcia, który objawia się u 1% osób chorujących na ten rodzaj nowotworu. 

 

Wypróbuj skuteczną metodę leczenia, dzięki której można podjąć kolejne kroki o wycięciu złośliwej zmiany na skórze. 

 

Na czym polega dermatoskopia — jak wygląda badanie?

Pierwszym etapem badania jest wywiad z pacjentem. Zadaniem lekarza jest zebranie od pacjenta informacji o jego stanie zdrowia, a następnie przedstawienie możliwych zagrożeń związanych z wystąpienie czerniaka złośliwego. 

 

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania dermatoskopii. Zabieg jest w pełni nieinwazyjny i zupełnie bezbolesny. Po jego zakończeniu można od razu powrócić do codziennych aktywności, bez potrzeby regeneracji. Dermatoskopia może zostać przeprowadzona u pacjentów w każdym wieku. Skorzystają z niej dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

 

Dermatoskopia — jak wygląda badanie? Po wykonaniu wywiadu lekarz zwilża miejsce występowania pieprzyków i przykłada urządzenie dermatoskop to danego obszaru. Następnie dokonuje oceny zmian, zwracając uwagę na: 

 

  • Asymetrię — zmiany skórne mogą rozrastać się tylko na jedną stronę
  • Brzegi — pieprzyki o nieregularnych, poszarpanych brzegach, ze zgrubieniami oznaczają duże prawdopodobieństwo czerniaka 
  • Kolor — znamię przybrało czarną, czerwoną, lub niejednolitą barwę
  • Rozmiar — wielkość średnicy znamienia przekracza 6 mm, jest znacząco większe od pozostałych pieprzyków 
  • Ewolucję — zdrowe pieprzyki nie zmieniają znacząco swojego wyglądu, natomiast złym objawem ich stała zmiana 

 

Po zakończeniu badania lekarz wydaje diagnozę i może zalecić ponowne badanie. U pacjentów z dużym ryzykiem wystąpienia czerniaka bądź z dużą ilością zmian barwnikowych na ciele zalecana jest kontrola minimum co 6 miesięcy. 

 

Różnicowanie zmian — dlaczego jest ważne?

Dermatoskopia umożliwia wczesne wykrycie czerniaka i szybką reakcję na rozrastające się zmiany skórne. Badanie zmniejsza zachorowalność i umieralność o 30%! Skala zachorowań zwiększyła się w ostatnich 20 latach. Czerniak to obecnie 7 najczęściej występujący nowotwór w Polsce i może wystąpić u osób w każdym wieku. Jedną z przyczyn jego pojawienia się są częste oparzenia słoneczne, w młodym wieku. 

 

Pamiętaj — obserwuj nie tylko stare zmiany, ale również nowe. Także te najmniejsze! Czerniak może rozwijać się także na skórze niezmienionej, gdzie wcześniej nie pojawiło się żadne przebarwienie. Oznacza to, że należy cyklicznie oglądać zmiany skórne, aby możliwie najwcześniej dostrzec chorobę. 

 

Dermatoskopia zalecana jest niezbędna w szczególności pacjentom, u których występują: 

 

  • Duża ilość znamion — zmiany barwnikowe występujące na plecach i ramionach bądź innych częściach ciała. Niepokój powinno wzbudzić ponad 50 znamion na ciele. 
  • Piegi lub jasna karnacja — osoby o jasnej skórze bądź piegach powinny zdecydowanie częściej zgłaszać się na badanie dermatoskopem. 
  • Uwarunkowania genetyczne — znamiona wrodzone lub wcześniejsze przypadki czerniaka w rodzinie 
  • Poparzenia słoneczne w dzieciństwie — częste poparzenia w wieku nastoletnim  potęgują ryzyko wystąpienia czerniaka w wieku dorosłym 

 

Ile kosztuje dermatoskopia?

Ile kosztuje profesjonalnie wykonana dermatoskopia? Cena zabiegu klasycznym dermatoskopem sięga najczęściej 200 zł, chociaż w zależności od rodzaju sprzętu i miasta koszt może okazać się niższy. Cena obejmuje wywiad, zebranie obrazów znamion, analizowanie i omówienie zebranych wyników. Badanie cyfrowym dermatoskopem jest droższe, a jego cena oscyluje w granicach 250-350 zł. 

Gdzie wykonać dermatoskopię?

Dermatoskopię wykonaj w klinice, w której badanie zostanie przeprowadzone przez dermatologa specjalizującego się w chorobach skóry. 

 

Do badania przygotuj kilka podstawowych informacji na temat zmian skórnych. Lekarz zapyta Cię o to, czy pieprzyk zmienił swój: rozmiar, kształt lub barwę. Warto podać informację dotyczącą pojawienia się pieprzyka i czy towarzyszy mu ból bądź swędzenie. Przed wizytą dowiedz się, czy w Twojej rodzinie wystąpiły przypadki czerniaka oraz czy Twoi najbliżsi posiadają zmiany w podobnym miejscu co Ty (mowa tutaj o zmianach wrodzonych). 

 

Nie pozwól, by w zmianach skórnych rozwinął się czerniak. Dermatoskopia to bezbolesne badanie, które może uratować Twoje życie lub zdrowie.