Jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie tatuażu w dobrej kondycji po jego wykonaniu?

Na tatuaż decydujemy się z różnych powodów. Najpopularniejszy powód do zrobienia tatuażu to spełnianie marzenia, wyrażanie siebie, lub upamiętnianie daty narodzin dzieci. Innym powodem tatuowania ciała jest członkostwo w grupie społecznej, jak w przypadku hinduskich tatuaży traktowanych jako duchowa ochrona, lub przypadku japońskiego gangu, Yakuza jako element kary lub rytuał wejścia. 

Znani na świecie aktorzy, piłkarze i celebryci mają wiele tatuaży m.in. aktorka Angelina Jolie, były piłkarz David Beckham, aktor Johnny Depp, piosenkarka Rihanna. Martyna Wojciechowska która ma wyjątkowy tatuaż w kształcie lokalizacji geograficznych, które są bliskie sercu podróżniczki.

Obecnie tatuaże można zrobić w każdym mieście, niemal każdy wymarzony wzór można umieścić na skórze. A co robić, by świeżo wykonany tatuaż utrzymać w dobrej kondycji? Przeczytaj dalszą część artykułu, aby dowiedzieć się więcej!

tatuaż-speak-in-color-rybnik-żory-jastrzębie-pszów-wodzisław

Jakie są najlepsze sposoby na pielęgnację świeżo wykonanego tatuażu?

Pielęgnacja tatuażu po zrobieniu zabiegu obejmuje kilka etapów – od zakładania nowych opatrunków, mycia skóry z nowym wzorem, po używanie delikatnych kosmetyków wspierających gojenie się tatuażu i zabezpieczających skórę przed wpływem czynników zewnętrznych takich jak np. słońce.

Oto etapy jak powinno się prawidłowo dbać o tatuaż:

 1. Zmiana opatrunków – powinna przebiegać ściśle z zaleceniami tatuatora, jest to bowiem kwestia niezwykle indywidualna i zależy od zdolności organizmu do gojenia ran na skórze. Zerknij TUTAJ i dowiedz się jak my radzimy dbać o ranę.
 2. Mycie świeżego tatuażu. Przemywaj tatuaż regularnie letnią wodą z kilkoma kroplami żelu lub mydła do tatuażu. Do mycia, najbezpieczniej dla nowego tatuażu, stosuj specjalne mydło do tatuażu, w formie pianki lub żelu. Mydła do tatuażu oczyszczą skórę ozdobioną wymarzonym tatuażem, ale też chronią naskórek przed powstawaniem dalszych podrażnień i infekcji. Kosmetyki do świeżego tatuażu takie jak np. pianka do mycia marki Neba wyróżniają się lekką konsystencją, dzięki czemu codzienne mycie tatuażu będzie delikatne! Skórę zmocz letnią wodą, a następnie delikatnie nanieść na nią kosmetyk myjący. Delikatnie rozprowadź po całym tatuażu i spłucz dokładnie letnią wodą.
 3. Suszenie świeżego tatuażu. Umytą skórę delikatnie suszyć można WYŁĄCZNIE jednorazowym ręcznikiem papierowym. Dlaczego nie zwykłym ręcznikiem? Bo w ten sposób można zainfekować świeży tatuaż  bakteriami z kąpielowego ręcznika. Tatuaż to po prostu świeża rana na skórze, która wymaga stosowania restrykcyjnych zasad higienicznych, aby goiła się bezpiecznie.
 4. Pielęgnacja skóry. Na obszar skóry ozdobiony tatuażem nałóż cienką warstwę kremu (polecamy marki Neba), lub w aptece kup maść Bepanthen. Warto wybrać hipoalergiczny kosmetyk do pielęgnacji tatuażu, który dzięki specjalnej formule, złożonej z odżywczych maseł i nawilżających olejków będzie dbał o skórę  w trakcie gojenia tatuażu.
 5. Ochrona. Unikaj naświetlania świeżego tatuażu promieniami słońca, aby kolory nie zblakły. Nie pij alkoholu, z tego samego powodu. Powstrzymaj się od uszkodzeń mechanicznych, i nie drap, tylko delikatnie nałóż balsam do tatuażu! W końcu świeży tatuaż to Twoje nowe dzieło sztuki, należy pozwolić mu się przyjąć na skórze, prawda?

Jak długo trzeba dbać o świeży tatuaż?

Proces gojenia tatuażu trwa zwykle od 2 do 4 tygodni, ale może również zależeć od wielu indywidualnych czynników, jak wielkość tatuażu, lokalizacji na ciele, a także kondycji fizycznej  i zdolności organizmu do regeneracji skóry. 

Ogólne etapy gojenia tatuażu wyglądają następująco:

 • Faza początkowa (1-2 tygodnie). W ciągu pierwszych kilku dni skóra może być czerwona, opuchnięta i bolesna. W tym czasie ważne jest utrzymanie tatuażu czystego, zgodnie z zaleceniami tatuatora. Unikaj zbytniego moczenia tatuażu w wodzie oraz stosowania na nim kremów czy maści, które mogą opóźnić proces gojenia. W tym czasie ważne jest przestrzeganie zaleceń tatuatora dotyczących pielęgnacji i czystości tatuażu. 
 • Faza środkowa (2-3 tygodnie). Skóra zaczyna łuszczyć się, co jest normalne w tym etapie gojenia. Ważne jest, aby nie drapać ani nie wyrywać strupów, ponieważ może to prowadzić do blaknięcia kolorów lub widocznych blizn. Po złuszczeniu się skóra wytwarza skorupę ochronną nazywaną też strupem. Jest to naturalna reakcja organizmu na przerwanie ciągłości skóry w trakcie wykonywania na skórze świeżego tatuażu igłą tatuatora. Bądź cierpliwy.
 • Faza końcowa (4 tydzień). Pełne gojenie się tatuażu może trwać nawet kilka tygodni. W tym czasie skóra powinna wrócić do normalnego stanu, a kolory tatuażu powinny być pełne i intensywne. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, więc proces gojenia tatuażu może się różnić. Jeśli masz wątpliwości lub pytania, skonsultuj się z profesjonalistą, takim jak tatuator, który robił Twój tatuaż.

Jakie produkty najlepiej stosować do pielęgnacji tatuażu?

Kosmetyki do tatuażu, takie jak mydło antybakteryjne, kremy, maści, pianki i żele, mają składniki tak dobrane, aby zapewnić skórze delikatną pielęgnację i ochronę, ponieważ są opracowywane we współpracy z lekarzami dermatologami, kosmetologami i doświadczonymi tatuatorami. 

Czym więc smarować tatuaż? 

 • Mydło antybakteryjne jest skuteczne w utrzymaniu czystości świeżego tatuażu. Pomaga chronić przerwaną powłokę skóry przed bakteriami. Ważne jest jednak, aby używać mydła o neutralnym pH, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.
 • Kremy i maści do tatuażu są przeznaczone do nawilżania i ochrony skóry. Ich skład często zawiera składniki, takie jak witamina E, aloes lub naturalne oleje, które pomagają nawilżyć skórę i przyspieszyć proces gojenia. Regularne stosowanie kremu lub maści pozwala zachować skórę elastyczną i przyczyni się do zachowania i żywych kolorów tatuażu.
 • Pianki i żele do tatuażu mogą być stosowane zarówno w trakcie gojenia, jak i po jego zakończeniu procesu gojenia świeżego tatuażu. Łagodzą skórę, chłodzą, zapobiegają świądowi. Mogą również zawierać składniki łagodzące, takie jak aloes czy pantenol, które są kojące dla skóry.

Co zrobić, aby uniknąć blaknięcia kolorów na tatuażu?

Aby uniknąć blaknięcia kolorów na świeżym tatuażu, warto zastosować kilka zasad bezpieczeństwa:

 • Chroń świeży tatuaż przed promieniami słonecznymi. Słońce jest głównym czynnikiem, który może powodować blaknięcie tatuażu. W miarę możliwości unikaj ekspozycji na słońce przez długi czas, szczególnie w okresie gojenia się świeżego  tatuażu. Jeśli chcesz przebywać na słońcu, nałóż na tatuaż krem ​​z wysokim filtrem UV, ubierz koszulę czy spodnie dla ochrony świeżego tatuażu.
 • Unikaj chlorowanej i słonej wody. Woda basenowa, jak i słona woda morska mogą mieć negatywny wpływ na nasycenie kolorów w tatuażu, które mogą blaknąć. 
 • Nie drap! Unikaj dużego ucisku lub drapania tatuażu, gdy skóra jest w procesie gojenia się rany. Unikaj tkanin, które mogą ocierać się o tatuaż i podrażniać skórę, wybieraj odzież z delikatnych tkanin, łagodnych dla skory. Jeśli skóra w okolicy tatuażu swędzi, użyj chłodzącego żelu.
 • Unikaj środków chemicznych. Unikaj stosowania środków chemicznych do przemywania tatuażu lub kosmetyków zawierających alkohol. Alkohol podrażnia skórę.

Bądź delikatny dla świeżego tatuażu zachowaj systematyczność w pielęgnacji, a uzyskasz trwały efekt wymarzonego tatuażu, wyglądającego super przed i po wygojeniu, a skóra będzie odżywiona i bezpieczna.