martyna-tatuaż-linearny-speak-in-color-rybnik-żory-jastrzębie-pszów

Tatuaż linearny wykonany przez Martynę

Podczas wyboru tatuażu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest styl, w jakim nasz wymarzony wzór zostanie wykonany. W świecie tatuażu – podobnie jak w modzie – przyszedł czas na totalny minimalizm. Tatuaże linearne cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów salonów wykonujących tatuaże. Styl linearny jest jednym z najbardziej minimalistycznych wśród wszystkich stylów wykonywania tatuażu. Niektórzy postrzegają je wręcz jako ascetyczne. Z uwagi na swoją prostotę formy i najczęściej niewielki rozmiar, są one doskonałym rozwiązaniem na pierwszy tatuaż. Jeżeli chcesz wykonać tatuaż minimalistyczny, lecz nie wiesz jeszcze jak dokładnie on wygląda, zapoznaj się z naszym wpisem.

Tatuaże linearne – pochodzenie

Ta technika tatuażu wywodzi się z linearyzmu – tendencji zapoczątkowanej w malarstwie i grafice, której celem jest wydobycie i przedstawienie kształtu jako waloru estetycznego. Linearyzm skupia się na wydobyciu kształtu, plastyki i ekspresji przedstawionego przedmiotu lub postaci poprzez akcentowanie wartości dekoracyjnych konturu i linii. Tendencja ta była popularna w sztuce już w początkach XX wieku W tatuażu natomiast linearyzm znalazł swoje miejsce w nowoczesności, stając się alternatywą dla tych, którzy cenią sobie drobne wzory oraz prostotę. Do dziś możemy zauważyć, że tatuaż minimalistyczny ma wiele wspólnego z linearyzmem obecnym w różnego rodzaju dziełach sztuki.

Tatuaże linearne – charakterystyka

Główny cel, jaki przyświeca tym technikom, to zachowanie maksymalnej prostoty formy. Kompozycje nie są rozbudowane, przez co entuzjaści sztuki tatuażu często decydują się na umiejscowienie wzorów w takich rejonach ciała, które są przez nich eksponowane na co dzień. Poza tym taki subtelny akcent to idealny kompromis dla tych, którzy ze względu na środowisko pracy nie mogą pozwolić sobie na duży tatuaż. Tatuaże linearne zazwyczaj przedstawiają motywy geometryczne, roślinne lub abstrakcyjne. Doskonale sprawdzą się także w przypadku, w którym tatuaż ma mieć znaczenie symboliczne. Minimalistyczne wzory z wyraźnymi konturami można uznać z pewnością za jeden z największych trendów ostatnich lat. Swoją popularność zyskują przede wszystkim dzięki pozornej prostocie, która – po głębszym przyjrzeniu się – okazuje się być niezwykle magiczna i niosąca głębokie przesłanie w swojej precyzji. Tatuaże linearne dają nam bardzo dużo możliwości w zakresie symboliki samego wzoru. Obecnie tatuaże linearne przedstawiają już nie tylko motywy roślinne przeznaczone z reguły dla kobiet. Znajdziemy także w tym stylu tatuaże prezentujące zwierzęta, różne elementy natury, motywy podróżnicze lub napisy. Tatuaż linearny może przedstawiać także abstrakcyjne wzory, co daje dużo możliwości interpretacji znaczenia tatuażu.

Tatuaże linearne – rodzaje

Warto wiedzieć, że tatuaż linearny może występować w kilku rodzajach. Każda technika tatuowania będzie dawała nieco inny, minimalistyczny efekt. Pierwsza z nich to technika fineline. Polega ona na wykonywaniu delikatnych, cienkich konturów, podczas których tatuator musi korzystać z najcieńszych igieł. Projekty fineline oczywiście nie muszą występować w wersji miniaturowej, jednak ta metoda często łączona jest ze stylem minimalistycznym wykonywania tatuażu. Kolejną niezwykle popularną techniką podczas wykonywania minimalistycznych tatuaży jest linework. Jest to stosunkowo młody styl tatuowania. Z języka angielskiego słowo „linework” można przetłumaczyć jako „praca z liniami” lub „technologia liniowa”. Linework będzie idealny dla osób, które kochają minimalizm i geometrię. Tatuaże tego typu mogą składać się nawet tyko z jednej linii. Wbrew pozorom nie jest to jednak łatwy tatuaż – wymaga on od tatuatora niezwykłej precyzji i pewnej ręki. Same linie mogą przyjmować różne kształty. Często możemy także wśród prac minimalistycznych znaleźć tatuaże linearne geometryczne. Nie zawsze tatuaże przedstawiające tego typu wzory muszą być bardzo skomplikowane – geometryczne kształty pięknie prezentują się również w minimalistycznej wersji.

Tatuaż linearny – doskonały wybór dla minimalistów

Tatuaże linearne, ze względu na swoją formę, są idealne dla wszystkich miłośników minimalizmu. Ze względu na możliwość wyboru różnorodnych kształtów i wzorów, może je wybrać tak naprawdę każdy. Wzory wykonane w tym stylu mogą być zarówno dosłowne jak i o wartości symbolicznej – wybór zależy tak naprawdę od osoby, u której tatuaż linearny zostanie wykonany. Tatuaże linearne są także dobrym wyborem na pierwszy wzór, ponieważ zazwyczaj są mniejsze od innych tatuaży a dzięki swojej minimalistycznej estetyce są także mniej widoczne. Dzięki niewielkim rozmiarom i różnorodnym wzorom, taki tatuaż możemy wykonać praktycznie na każdej części ciała – począwszy od pleców lub klatki piersiowej aż po palce u dłoni i kostki. Tatuaż linearny najczęściej wykonywany jest czarnym tuszem, jednak rosnącą popularnością zaczynają się cieszyć tatuaże w tym stylu wykonane kolorowym tuszem. 

Tatuaż minimalistyczny – wyraź siebie w Speak In Color

Jeżeli podejmiemy decyzję o wykonaniu tatuażu, pozostaje przed nami najważniejszy krok – wybór odpowiedniego studia tatuażu. Podczas wykonywania tatuażu warto pamiętać o tym, że jego efekt będzie w dużej mierze zależał od artysty i salonu, w którym zdecydujemy się wykonać zabieg. W Speak In Color stawiamy na wykwalifikowanych artystów z zamiłowaniem do tuszu. Cały proces projektowania wzoru przebiega u nas w ścisłej konsultacji z klientem, dzięki czemu doskonale wiesz, jakiego efektu się spodziewasz i masz wpływ na ostateczny kształt swojego tatuażu. W naszych szeregach znajdziesz także artystów, który wykonują tatuaże linearne. Dbamy także o Twoje bezpieczeństwo poprzez zachowanie niezbędnej w studio tatuażu higieny pracy. Korzystamy ze sprzętu jednorazowego użytku a wszystkie elementy wielorazowe starannie sterylizujemy. Po wykonaniu tatuażu pozostajemy z Tobą w kontakcie – dostarczamy niezbędnych wskazówek i produktów ułatwiających proces gojenia.