tatuaż-śląsk-śląskie-wodzisław-śląski

Rozwój branży tattoo sprawił, że coraz więcej osób zaczyna postrzegać ją jako sposób na biznes. Nic dziwnego – tatuujemy się coraz chętniej a społeczna akceptacja dla posiadania tatuażu z roku na rok wzrasta. Studio tatuażu najczęściej otwierają tatuatorzy. Nie zawsze jednak właściciel firmy musi sam wykonywać tatuaże – może on po prostu zatrudnić do tego celu tatuatorów i zajmować się jedynie prowadzeniem salonu. Otarcie salonu tatuażu nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli zastanawiasz się jakie procedury studio tatuażu musi spełnić, by mogło działać w pełni legalnie, zapoznaj się z naszym wpisem. 

Otwarcie salonu tatuażu – prawo w Polsce

Do prowadzenia salonu tatuażu nie są wymagane specjalne zezwolenia lub certyfikaty. Studio tatuażu zakłada się tak samo jak każdą inną działalność gospodarczą – musimy oczywiście spełnić podstawowe wymogi prawne oraz zarejestrować się. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją w tym zakresie żadne szczegółowe wymagania prawne – otwarcie salonu tatuażu musi być dobrze przemyślane a sam salon powinien być dostosowany do świadczenia takich usług. Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U nr 32, poz. 273). Dokument ten określa procedury studio tatuażu takie jak rozkład pomieszczeń, ich wyposażenie oraz sposób przechowywania narzędzi i preparatów wykorzystywanych w trakcie zabiegów. Wielkość lokalu, w którym zamierzamy prowadzić studio, zależy od liczby stanowisk. Na studio z jednym stanowiskiem powinna wystarczyć przestrzeń o powierzchni 40 m2. Należy pamiętać, że poza pokojem do tatuowania, w studio tatuażu powinny znaleźć się również poczekalnia i toaleta. Musimy mieć także osobne miejsce do sterylizacji sprzętu.

Wymogi sanepidu – studio tatuażu

Większość osób planujących otwarcie salonu zastanawia się jakie wymogi sanepidu studio tatuażu powinno spełniać, by mogło działać w pełni legalnie. Państwowa Inspekcja Sanitarna nie posiada uprawnień do weryfikacji kwalifikacji tatuażystów. W Polsce nie ma też obowiązku zgłaszania do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej rozpoczęcia działalności w zakresie wykonywania tatuaży. Nie jest jednak tak, że nie istnieją w tym zakresie żadne wymogi sanepidu – studio tatuażu powinno stosować się do określonych wytycznych w zakresie sterylizacji używanego sprzętu. Określa je Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2008 Nr 234 poz. 1570). Dokument ten zobowiązuje osoby wykonujące zabiegi, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, do wdrożenia i stosowania procedur które zapewnią ochronę przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi. Powiatowy Inspektor Sanitarny może zaopiniować procedury sterylizacji sprzętu, sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry oraz dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń, ale tylko na wniosek podmiotu zobowiązanego do ich wdrożenia. Niezwykle istotna jest także kwestia utylizacji odpadów. Część odpadów powstających w trakcie zabiegu wykonywania tatuażu klasyfikuje się jako odpady medyczne, przez co wymagają specjalnego sposobu utylizacji.

W naszym studio sami opracowaliśmy procedury dot. zasad higieny i przeciwdziałania zakażeniom krwiompochodnym, które zostały w 100% pozytywnie zaopiniowane przez Sanepid. Jesteśmy bezpieczni!

Wymagania prawne – otwarcie salonu tatuażu

Poza stworzeniem modelu biznesowego oraz zarejestrowaniem działalności gospodarczej, istnieją także wymagania prawne, które musimy spełnić podczas zakładania własnego studio tatuażu. Określają one najistotniejsze czynniki, takie jak liczba pomieszczeń oraz zasady sterylizacji sprzętu. Należy bezwzględnie dotrzymać tych regulacji, w innym wypadku będziemy prowadzić nielegalne studio tatuażu, które naraża na niebezpieczeństwo swoich klientów. Jeżeli jednak czujesz, że tatuaże to Twoja pasja, którą chcesz zmienić w sposób zarobku, nie wahaj się. W Speak In Color zatrudniamy artystów, którzy kochają swoją pracę – dzięki temu świadczymy usługi na najwyższym poziomie.