tatuaż-blog-speak-in-color-rybnik-żory-jastrzębie

Tatuaż a praca – kwestia znalezienia zatrudnienia z widocznym tatuażem często odwodzi nas od wykonania wymarzonego wzoru. Pomimo tego, że tradycja wykonywania tatuaży liczy sobie już tysiące lat, to wciąż nie we wszystkich społeczeństwach są one akceptowane. Badanie Centrum Opinii Społecznych przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że aż około 10% dorosłych deklarowało posiadanie co najmniej jednego tatuażu. Tatuaż w pracy coraz rzadziej stanowi powód do odmowy, jednak w niektórych zawodach dalej nie są one mile widziane. Jeśli zastanawiasz się czy tatuaż przeszkadza w znalezieniu pracy, ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Tatuaż w poszukiwaniu pracy – czy przez posiadanie tatuaży można nie dostać pracy?

W procesie rekrutacji obecność tatuażu nie powinna mieć wpływu na ocenę kandydata. Podejście pracodawców i rekruterów zmienia się jednak cały czas, w szczególności w branżach kreatywnych. Wszystko zależy tak naprawdę od estetyki tatuażu, jego widoczności na ciele oraz typu wykonywanej pracy. Rekruter nie powinien oceniać nas pod kątem wyglądu, tylko kwalifikacji. Obecnie tatuaż w pracy nie jest czynnikiem, który dyskwalifikuje kandydata. Pracodawca najczęściej traktuje tatuaż jako sprawę prywatną – o wiele bardziej istotne są kompetencje.

Tatuaże a praca fizyczna – czy możemy mieć problem ze znalezieniem pracy?

Tatuaż nie powinien stanowić przeszkody w zatrudnieniu jako pracownik fizyczny. Jedynie w przypadku widocznych tatuaży, w miejscach takich jak szyja czy dłonie możemy napotkać trudności w znalezieniu pracy w zawodach wymagających kontaktu z klientem. Jednakże, coraz więcej pracodawców, którzy stawiają na nowoczesny i młodzieżowy wizerunek firmy, postrzega tatuaże jako wyraz indywidualizmu i dodatkowy atut podczas rozmów rekrutacyjnych.

Tatuaż a praca w korporacji – czy tatuaż przeszkadza w znalezieniu pracy?

W przypadku pracy w korporacji, tatuaż w poszukiwaniu pracy nie powinien stanowić przeszkody. Zależy to jednak dość mocno od stanowiska na jakie aplikujemy a także miejsca wzoru i jego wyglądu. Często posiadanie tatuażu ujawnia się dopiero po pewnym czasie pracy w firmie i nie wpływa na przyszłość zatrudnienia. Rekruterzy doradzają dokładne zapoznanie się z informacjami dotyczącymi kultury i polityki firmy – bez problemu powinniśmy znaleźć je w Internecie. Od kilku lat obserwuje się coraz większą akceptację dla tatuażu w różnych zawodach – od branży kreatywnej, przez IT po nawet stanowiska kierownicze.

Tatuaże a praca w policji – w jakich zawodach nie można mieć tatuażu?

W latach 90. Do policji nie były przyjmowane osoby z jakimikolwiek tatuażami. Później zaczęto zakładać, że kandydata dyskredytują jedynie tatuaże widoczne nawet po założeniu munduru. Podczas badań lekarskich do służb mundurowych, czyli Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa tatuaże są sprawdzane, ale absolutnie nie stanowią podstawy do wykluczenia kandydata z dalszego postępowania rekrutacyjnego. Obecne przepisy dotyczące służb mundurowych coraz liberalniej podchodzą do kwestii tatuaży. Chociaż ogólne rozporządzenia nie mówią nic o zakazie posiadania tatuażu w pracy w policji, ostateczna decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu konkretnego kandydata zależy od formacji mundurowej, do której aplikuje. Jeżeli zastanawiasz się czy tatuaż przeszkadza w znalezieniu pracy w policji, warto skontaktować się z komendą wojewódzką przynależną do miejsca Twojego zamieszkania.

Kodeks pracy a tatuaż – co mówi prawo w kwestii tatuażu?

Pewnie zastanawiasz się w jakich zawodach nie można mieć tatuażu. Zgodnie z Kodeksem Pracy tatuaż nie stanowi podstawy odmowy przyjęcia do pracy. Jednak w przypadku pracy w urzędach, sądach czy też administracji – jeśli posiadamy bezpośredni kontakt z klientem – widoczny tatuaż może stanowić pewien problem dla pracodawcy. Jednym z podstawowych praw pracownika jest dbałość o dobro zakładu pracy, co oznacza, że należy powstrzymać się od działań, które mogą uderzyć w dobre imię pracodawcy. Widoczny tatuaż może być odebrany negatywnie przez klienta, jednak – jak pokazują badania – z roku na rok wzrasta społeczna akceptacja dla tatuaży jako formy wyrazu siebie i ozdoby ciała.

Jeśli posiadasz już swój wymarzony wzór, nie powinien on stać na przeszkodzie w znalezieniu pracy. Swoją wizję możesz zrealizować dzięki Speak In Color – nasi artyści z przyjemnością pomogą Ci wyrazić siebie

Tatuaż Rydułtowy, Wodzisław Śląski i okolice – zapisz się już dziś!