Świeży tatuaż powinien być ukryty przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, bez względu na to, jak bardzo chcemy się nim nacieszyć. Zrobienie tatuażu w początkowej fazie jego pielęgnacji to tylko połowa sukcesu. Ostateczny wygląd tatuaż uzyskuje po całkowitym wygojeniu, na które ma wpływ także odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Jak chronić tatuaż przed słońcem? O tym i więcej w dalszej części artykułu.

martyna-speak-in-color-rybnik-żory-jastrzębie-pszów-radlin

 

Co się dzieje z tatuażem na słońcu?

Tatuaż a słońce nie są dla siebie stworzeni. Na początku każdy tatuaż musi być okresowo pielęgnowany i aktualizowany. Wynika to z normalnego przebiegu ludzkiego metabolizmu. Faktem jest, że ciało postrzega pigment jako obcy przedmiot, który należy usunąć. I robi to bez przerwy. Określa się, iż organizm całkowicie odnawia się w ciągu siedmiu lat. Oznacza to, że tatuaż przynajmniej nieznacznie wyblaknie w tym okresie. Wpływają na to również czynniki zewnętrzne, takie jak słońce.

Tempo blaknięcia tatuażu na słońcu zależy od jego koloru. Na przykład kolorowe tatuaże zanikają nieco szybciej, jest to jednak efekt czysto wizualny. W przypadku czarno-białych tatuaży efekt ten jest mniej widoczny przez kontrast czarnego pigmentu a ludzkiej skóry.

Zastosowany pigment również ma znaczenie. Nowe generacje farb na bazie roślinnej, czy syntetycznej nieco dłużej zachowują swój kontrast, jednakże przy długotrwałym kontakcie z promieniami słonecznymi, ich jakość będzie ulegać powolnej degradacji. Świeży tatuaż jest w rzeczywistości niezagojoną raną. Jeśli wystawiamy ranę na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, można doznać oparzeń, w najlepszym razie grozi to zmianą kształtu i koloru wzoru. W najgorszym przypadku będą to pęknięcia w strukturze tatuażu, łuszczenie skóry, czy pojawienie się pęcherzy. 

Czy z tatuażem można się opalać?

Obecność tatuażu na ciele nie jest przeciwwskazaniem do opalania. Tatuaż a opalanie są jednak naznaczone ważną kwestią. Mowa tutaj o wymogu szczególnej troski. Tatuaż należy nasmarować kremem przeciwsłonecznym, który ma wysoki stopień ochrony przed promieniami UV. Dzięki ochronnym właściwościom kremu zachowane zostaną kolory, a także unikniemy groźnych oparzeń.

To, czy z tatuażem można się opalać, zależy także od tego, ile czasu minęło od jego wykonania. Nie zaleca się opalania z bardzo świeżym tatuażem, od którego wykonania minęło mniej niż miesiąc. Nowo wykonany tatuaż może ucierpieć także z powodu dostania się do niego słonej wody i drobnoustrojów, jeśli przebywamy nad wodą.

W pierwszym miesiącu skóra jest bardzo wrażliwa na światło słoneczne i promienie ultrafioletowe. Jeśli wystawimy tatuaż na działanie promieni, obszar zacznie bardzo szybko ulegać degradacji. Dlatego świeży tatuaż należy trzymać z dala od słońca, dopóki nie zostanie całkowicie zagojony lub odpowiednio ochraniany (np. za pomocą kremów). Podobne kwestie związane są z wizytami w solarium. Tam również musimy nałożyć specjalny krem ochronny, który zadba o poprawną ochronę ciała. W takim razie, jak chronić tatuaż przed słońcem, aby opalanie przebiegało możliwie najbezpieczniej? 

Jak ochronić tatuaż przed słońcem?

Nowy tatuaż musi być całkowicie wygojony, dlatego należy go regularnie nawilżać i ochraniać specjalnymi kremami. Nie zaleca się nakładania olejków, czy kremów dla dzieci. Właściwa pielęgnacja aż do całkowitego wygojenia pozwoli na długie utrzymanie atrakcyjnego wyglądu tatuażu.

Jeśli mamy na sobie świeży, unikniemy zepsucia wzoru, przestrzegając prawidłowych zasad opieki:

  • Pierwsze dni są bardzo ważne, należy stosować się do naszych zaleceń zarówno przy gojeniu plastrami jak i folią. Więcej informacji tutaj
  • Po wstępnym wygojeniu zalecane jest użycie kremów nawilżających skórę, które ochronią tatuaż przed możliwym przesuszeniem;
  • Należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słoną wodę, ponieważ sól wypycha pigment;
  • Uważać na zwilżenie i parowanie skóry w przestrzeni tatuażu.

Jeśli opalamy się bez ochrony przeciwsłonecznej, tatuaż wyblaknie, a jego piękno zniknie. Na skórę co dwie godziny należy nakładać produkt o maksymalnym SPF (od 50). Jeśli planujemy pływać i jednocześnie opalać się, należy użyć wodoodpornej mieszanki. Dzięki zastosowaniu ochronnych kremów do opalania tatuaż będzie dobrze chroniony.

Czas blaknięcia atramentu zależy od tego, jak długo przebywamy na słońcu. Przy krótkim opalaniu spotkamy się zazwyczaj z lekkim podrażnieniem skóry. Długotrwałe opalanie powoduje blaknięcie atramentu z czarnego na niebieski lub szary. Jeśli zapomnieliśmy nałożyć kremu lub po prostu nie możemy się nim posmarować, najlepszym wyjściem jest przykrycie tatuażu ubraniem. W takim razie, ile czasu chronić tatuażem przed słońcem, aby móc się opalać?

 Po jakim czasie od zrobienia tatuażu można się opalać?

Jak już wiemy, świeży tatuaż to otwarta rana, która jest bezpośrednio po wykonaniu poprawnie opatrzona środkami prewencyjnymi, folią i kremami mającymi na celu przyśpieszyć gojenie. Z tego względu, mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i tatuażu, decyzję o tym, czy z tatuażem można się opalać bezpośrednio po jego zrobieniu, powinniśmy przełożyć do ok. czterech dni po jego wykonaniu, aby początkowy łagodny stan zapalny w tkankach minął.

Po tym czasie ustępuje wyraźne zaczerwienienie skóry i ból, a skóra ulega powolnej regeneracji. Już wtedy można rozpocząć lekkie, nietrwające dłużej niż 30 minut opalanie, oczywiście z zastrzeżeniem stosowania wszystkich możliwych środków, mających na celu ochronę tatuażu przed słońcem.

Oczywiście do całkowitego wygojenia musimy poczekać około miesiąca – jest to jednocześnie najbezpieczniejszy czas, aby móc skorzystać z dłuższej kąpieli słonecznej. Gdy minie pierwszy miesiąc lub dwa, wraz z zastosowaniem kremów i filtrów można w miarę bezpiecznie opalać się na pełnym słońcu.