tatuaż-wodzisław-śląski-rybnik-żory-jastrzębie-racibórz

Wielu z nas marzy o idealnym tatuażu. Jednocześnie zadajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest znalezienie odpowiedniego studia oraz wymarzonego wzoru, na który będziemy patrzeć przez resztę naszego życia. Równie istotną kwestią pozostaje wybór właściwej techniki tatuażu. W dzisiejszym artykule prześledzimy różnorodne style i techniki wykonywania obrazów na ciele.

Popularne style tatuażu – rodzaje

Współczesna sztuka tatuowania przyprawia o zawrót głowy, mnogością technik i różnorodnością stylów, które ulegają ciągłej przemianie i ewolucji. Niezależnie czy mówimy o tatuażach orientalnych, neo-tradycyjnych, geometrycznych czy graficznych, one wszystkie wywodzą się ze stylu tradycyjnego. To klasyczne rozwiązanie, to tak zwana stara szkoła tatuażu. Charakteryzuje się małą ilością kolorów – w pracach dominuje czerń oraz niewielką szczegółowością. Jednocześnie odznacza się wyraźnym, grubym konturem. Na ogół tego rodzaju zdobienia prezentują klasyczne fabuły i powtarzalne motywy. Inne wybrane tatuaże rodzaje:

 • realistyczny,
 • minimalistyczny,
 • akwarelowy,
 • orientalny,
 • gotycki,
 • etniczny,
 • biomechanika,
 • steampunk,
 • graficzny,
 • malarski,
 • rysunkowy/bajkowy,
 • trash-polka,
 • tradycyjny,
 • neo-tradycyjny
 • handpoke

Charakterystyka poszczególnych technik tatuażu

Jednym z najpopularniejszych wyborów miłośników tatuażu jest styl realistyczny. Jak sama nazwa wskazuje, polega on, na jak najwierniejszym odwzorowaniu wybranego zdjęcia. Świetnie sprawdzi się w przypadku portretu ważnej dla nas osoby lub podobizny ukochanego zwierzęcia. Ze względu na podejmowaną tematykę, taki tatuaż często ma silny wymiar sentymentalny.

Styl minimalistyczny odznacza się wyjątkową elegancją i prostotą, na ogół składa się z dwóch kolorów i obejmuje małą partię ciała. Do często wybieranych motywów należą: figury geometryczne, fauna i flora oraz ilustracje inspirowane literaturą.

Rysunek akwarelowy świetnie sprawdzi się jako dekoracja wrażliwej i romantycznej osoby. Naśladuje delikatne pociągnięcia pędzla. Jest wyjątkowo spektakularny, a na ciele jawi się jako małe dzieła sztuki malarskiej.

Techniki orientalne czerpią inspiracje z kultury dalekiego wschodu. Do popularnych motywów należą: smoki, gejsze, ryby koi oraz przedstawienia wojowników. Zachwycają doborem i intensywnością barw.

Monochromatyczne tatuaże gotyckie charakteryzują się czarnym i grubym konturem oraz zastosowaniem mrocznych symboli. Bardzo często w motywach nawiązuje się do elementów fantastycznych.

Styl etniczny czerpie inspirację ze starożytnych rysunków. Bardzo chętnie sięga się po wzory celtycki i nordyckie. Technika opiera się na wykorzystaniu linii i kropek oraz ostrych pociągnięciach igły. Jest to wyjątkowo charakterystyczna metoda, obok której nie da się przejść obojętnie.

Biomechanika znajduje swoje podstawy w naszym zainteresowaniu posthumanizmem. Polega na przeplataniu przedstawień mechaniki z przerywaną skórą. Dzięki temu uzyskujemy wizualny efekt posiadania pod skórą elementów mechanicznych. Tradycyjne tatuaże w tym stylu utrzymane były w czarnej kolorystyce, aktualnie jednak pojawiają się także jaskrawe kolory.

W stylu steampunk dochodzi do ciekawego połączenia biomechaniki z realizmem. Niezależnie czy mamy do czynienia z obrazem postaci, czy przedmiotu, tatuaż zachwyca szczegółowością i dbałością o detale.

Styl graficzny często łączy obrazy realistyczne z abstrakcyjnymi. Tatuaże wykonane w stylu graficznym najczęściej występują jako czarno-szare projekty z kształtami figur geometrycznych. Ich połączenie tworzy ciekawe kompozycje. 

Tatuaże w stylu malarskim to prawdziwe dzieła sztuki, w przypadku których stosuje się wiele barw oraz liczne cieniowanie. Wielu klientów odwiedzających studia tatuażu życzy sobie, by wzory nawiązywały do dzieł znanych artystów. 

Styl rysunkowy/bajkowy przeznaczony jest dla miłośników tatuażu, którzy chcą wykonać projekt nawiązujący do znanych postaci z popularnych kreskówek. Przy jego pomocy artysta stworzy także wizerunek np. pupila. 

Trash-polka to jeden z najbardziej oryginalnych stylów tatuaży, który wykonywany jest przy użyciu czerni, czerwieni i szarości. Tworzone przy jego pomocy projekty są wieloznaczne i pozostawiają szerokie pole do interpretacji.  

Handpoke wybierany jest przez osoby chcące uzyskać subtelny efekt. Tatuaże tworzone w stylu handpoke to niewielkie, proste grafiki, napisy. 

Czy styl tatuażu ma znaczenie?

Wybór techniki tatuażu jest kluczowy, gdyż nadaje, wybranemu przez nas rysunkowi, konkretny efektu wizualny. Styl może znacząco odmienić wymiar motywu i nadać mu dodatkowe znaczenia. Warto przy tym pamiętać, że niektórzy mistrzowie sztuki tatuażu potrafią łączyć różne metody tatuowania, dzięki czemu nasze małe dzieło sztuki jest w pełni spersonalizowane.

Jaki styl tatuażu wybrać?

Różnorodne typy tatuaży pozwalają na precyzyjne wyrażenie swojej osobowości i doświadczeń osobistych. Dlatego też przy ich wyborze należy kierować się przede wszystkim własnym gustem i odczuciami. Jeśli nie wiesz jaki styl tatuażu wybrać, zastanów się czy w przyszłości planujesz wzbogacać swoją kolekcję. Jeśli tak, warto przemyśleć wybór pod kątem całej kompozycji. Pamiętaj, że zrobienie tatuażu to ekscytująca decyzja, której skutki towarzyszyć nam będą przez resztę życia. Z tego powodu wybór techniki powinien być dobrze przemyślany.