tatuaż-wodzisław-śląski-rybnik-żory-jastrzębie

O tatuażu marzy prawie każdy — plany co do jego wyglądu rodzą się zazwyczaj na długo przed 18-tymi urodzinami, kiedy to możemy legalnie go wykonać. Wiele osób wyczekuje tej wyjątkowej chwili — wykonania swojego pierwszego projektu. Niestety, duże grono osób spotyka się z odmową jego wykonania. Dla wielu stworzenie tatuażu może wiązać się także z pewnym niebezpieczeństwem. Dowiedz się, kiedy warto zrezygnować z tatuażu i kto nie może go posiadać. 

Dlaczego nie każdy może wykonać tatuaż?

Jak wiadomo, wykonanie tatuażu wiąże się z nakłuciem skóry oraz wprowadzeniem pod nią pigmentu. To inwazyjny zabieg, podczas którego należy zachować każdy z możliwych środków ostrożności. Jeśli istnieje podejrzenie, że dany klient nie może poddać się temu procesowi, tatuator najczęściej odmawia wykonania usługi. 

Jeśli zignorujesz przeciwwskazania do tatuażu, może okazać się, że nie nacieszysz się nim przez długi czas. Pierwsze oznaki powikłań i różnego typu objawów będą widoczne w ciągu kilku najbliższych dni po wykonaniu projektu lub nawet tego samego dnia. Nie warto narażać się na takie niebezpieczeństwo. 

Tatuaż a ciąża — czy są przeciwwskazania?

Ciąża kategorycznie zabrania wykonywania tatuaży. Niezależnie od miesiąca ciąży, w którym jest kobieta, tatuaże są surowo zabronione! Unikaj także wykonywania jakichkolwiek projektów, jeśli jesteś w trakcie karmienia dziecka piersią. 

Istnieje prawdopodobieństwo, że zawarte w tuszu składniki przedostaną się do krwiobiegu, skąd wprost dostaną się do płodu. Korzystając nawet z usług studia zachowującego najwyższe standardy, może zdarzyć się, że wykorzystywany przez nich tusz zawiera niewielkie ilości skażenia. To jednak wystarczy, by doprowadzić do tragicznych w skutkach powikłań u dziecka. 

Miej również na uwadze, że wykonanie tatuażu jest bolesne, a w trakcie ciąży kobieta jest o wiele mniej odporna na ból. Z tej racji wizyta w studiu może być dla Ciebie nieprzyjemnym wspomnieniem.

Uczulenie na nikiel — przeciwwskazania do wykonania tatuażu

Tusze oraz narzędzia do wykonywania tatuażu mogą zawierać nikiel. Osoby zmagające się z uczuleniem na nikiel powinny wystrzegać się wykonywania tatuaży z racji na możliwość wystąpienia licznych podrażnień. Ponadto sam tatuaż nie będzie goił się prawidłowo. 

Pamiętaj — po kontakcie z niklem, skóra osoby uczulonej będzie swędzieć w obrębie wykonanego wcześniej projektu. Naturalnym odruchem jest jego drapanie, by uśmierzyć nieprzyjemne odczucie. Weź pod uwagę, że drapiąc świeży tatuaż, możesz doprowadzić do jego zniszczenia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowo naniesiony tatuaż straci swoją formę. 

Jeżeli faktycznie jesteś uczulony/a na nikiel lub masz jakieś nietypowe uczulenia ogółem – koniecznie przekaż taką informację podczas zapisania na termin. Dobrej jakości studia używają igieł, które nie mają niklu w swoim składzie, tak samo z tuszami – można wykonać tatuaż z pimentu, który nie ma go w składzie ale mowa tutaj głównie o tatuażu czarnym.

Dlaczego nie robić tatuażu, gdy cierpimy na zaburzony proces krzepnięcia krwi?

Zmagasz się z zaburzonym procesem krzepnięcia? Podczas wykonywania tatuażu dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej. To w niej znajdują się naczynia krwionośne, poprzez które dochodzi do nieznacznego krwawienia. W zależności od indywidualnych warunków ilość krwi może się różnić, jednak najczęściej nie spotyka się klientów z niemalże krwotokiem. Sytuacja wygląda inaczej, gdy klient cierpi na problemy z krzepnięciem — krwawienie może okazać się nasilone, co uniemożliwi dokończenie projektu. 

Choroby skóry

Wszelkie choroby skóry: AZS, łuszczyca, liszaj, mogą wykluczyć wykonanie tatuażu. Po naniesieniu pigmentu w chorym obszarze dojdzie do silnego zaostrzenia się objawów. Również przekaż takie informacje swojemu tatuażyście przy zapisywaniu.

Choroby przewlekłe — kiedy nie można robić tatuażu? 

Tatuażu powinny unikać osoby zakażone wirusami HCV, HIV, HBV. Przeciwwskazaniem jest także padaczka oraz wszelkie rodzaje nowotworów. Nie decyduj się na tatuaż także wtedy, gdy zmagasz się z chorobami serca i układu krążenia, czy także chorobą Leśniowskiego i Crohna. 

Tatuaże — przeciwwskazania zdrowotne 

Istnieje wiele chorób, które nie wykluczają wprost wykonania tatuaży, jednak posiadając je, warto skonsultować się z lekarzem przed umówieniem na wizytę w studiu. Do grona tego typu chorób zalicza się cukrzyca, stwardnienie rozsiane. 

Tatuaż Rybnik, Wodzisław Śląski i okolice – zapisz się już dziś!