Trening na siłowni a świeże tatuaże – jak nie zniszczyć tatuażu?

tatuaż-wodzisław-śląski-rybnik-żory

Ciekawą kwestią, która nasuwa się miłośnikom sportu i tatuaży jest reakcja świeżych wzorów na wysiłek fizyczny. Klienci zastanawiają się, czy po wykonaniu nowego wzoru należy zrezygnować na pewien czas z ćwiczeń. Dowiedz się, czy ćwiczenia po tatuażu wiążą się z jakimikolwiek konsekwencjami i jak będzie goił się nowy projekt na Twoim ciele.

Świeże tatuaże a trening na siłowni – czy musisz robić przerwę?

Jeśli zawodowo jesteś związany z treningami lub nie chcesz przerywać swojego planu treningowego, dobrze przemyśl swój przyszły tatuaż. Zalecana przerwa powinna wynosić maksymalnie 3 tygodnie – jeśli mowa o wykonaniu go w miejscach narażonych na uszkodzenie podczas ćwiczeń lub na dużym obszarze. W tym czasie tatuaż ma szansę na dokładne wygojenie.

Przyjmijmy, że tatuaż został wykonany na łydce. Wtedy odradzane jest wykonywanie ćwiczeń na dolne partie ciała. Po wykonaniu tatuażu skóra jest podrażniona i nie wolno dopuścić by nadmiernie ją rozciągać i zabrudzać potem z zawartymi w nim bakteriami.

Czy trening może zaszkodzić przy gojeniu tatuażu?

Jeśli będziesz stosować się do zaleconych wskazówek i unikniesz treningu na partie ciała z wykonanym tatuażem, może nie dojść do zaburzenia jego gojenia. Mimo wszystko trening – jeżeli koniecznie musi być odbyty podczas procesu gojenia tatuażu – nie może być treningiem ekstremalnym. Jeśli zależy Ci na jego pełnym bezpieczeństwie, należy także dbać o jak najwyższy stopień higieny.

Gojenie tatuażu a ćwiczenia – jak nie doprowadzić do zniszczenia nowego projektu?

Postępuj zgodnie z zaleceniem Twojego tatuatora. Każdy profesjonalny artysta poinstruuje Cię, jakie kroki należy podjąć po wykonaniu nowego wzoru. O czym należy pamiętać podczas codziennej pielęgnacji tatuażu, gdy dodatkowo często chodzimy na siłownię?

Po pierwsze utrzymaj tatuaż w najwyższej czystości. Podczas kąpieli po wykonanym treningu umyj wytatuowany obszar wodą i szarym mydłem. Staraj się nie pocierać zbytnio tego miejsca, by nie naruszyć i tak podrażnionej skóry. Nie pocieraj tatuażu mocno ręcznikiem – wybieraj jednorazowe produkty, jak ręcznik papierowy. Jedynie dociśnij go do wilgotnego tatuażu. Nanieś na czysty tatuaż maść oraz świeży opatrunek.

Strój sportowy – odradzamy noszenie obcisłych strojów sportowych w miejscu, gdzie był wykonany tatuaż. Postaw na szerokie bluzy lub spodnie dresowe. Jeśli to wzór wykonany na ręce bądź łydce, postaraj się nosić krótkie spodenki i bluzki z krótkim rękawem.

Kiedy nie powinieneś trenować po wykonaniu tatuażu?

Treningu po wykonaniu tatuażu należy unikać, gdy jest się mniej odpornym na ból. Nowy tatuaż boli nawet bez wysiłku i ruchów całego ciała – nie ma więc sensu dokładać mu dodatkowego obciążenia.

Unikaj także wizyt na siłowni, która nie zachowuje odpowiednich standardów czystości. Świeży tatuaż a siłownia bez wysokiego poziomu czystości to sprawa zupełnie do zaakceptowania. Jeśli higiena tego miejsca dotychczas nie sprawiała Ci problemów, a nie chcesz decydować się na wizytę w innej siłowni, poczekaj z treningiem do pełnego zagojenia się nowego wzoru.

Czy tatuaż może się zmienić pod wpływem ćwiczeń?

Delikatne ćwiczenia nie powinny powodować zmiany kształtu tatuażu. Zwłaszcza jeśli został on wykonany przez profesjonalne studio. Sama skóra rozciąga się, jednak później powraca do swojego kształtu, a z nią tatuaż. Wzór będzie więc dokładnie taki sam, jak został naniesiony przez artystę.

Co warto mieć na uwadze – tatuaż rozciągnie się  wraz ze wzrostem mięśni. Jest to szczególnie zauważalne na ramionach oraz udach. Wprawdzie, żeby tatuaż na skórze jakoś znacząco się zmienił to Twoje proporcje też musiałyby ulec znacznym zmianom, delikatne wahania czy to w jedną czy w druga stronę nie wpłyną na wygląd tatuażu. Gdzie tatuaż się nie rozciąga? Z pewnością w miejscach, które nie pracują podczas ćwiczeń. Są to przykładowo nadgarstki oraz kilka centymetrów nad kostkami. Chcesz mieć pewność, że nie zmieni się on po wielu treningach? Poproś tatuażystę o wykonanie wzorów właśnie w tych okolicach.

Tatuaż Rydułtowy, Wodzisław Śląski i okolice – zapisz się już dziś!