Czy osoba nieletnia może zrobić tatuaż?

tatuaż-rybnik-wodzisław-śląski-żory

Plany na pierwszy tatuaż rozpoczynają się często bardzo wcześnie – już w wieku nastoletnim wiele osób posiada swój wymarzony projekt. Jednak na jego wykonanie niejednokrotnie muszą poczekać kilka kolejnych lat. Ale czy na pewno należy czekać do 18 roku życia? Sprawdź, od ilu lat można zrobić sobie tatuaż.

Tatuaże a pełnoletniość – czy musisz mieć 18 lat?

Od ilu lat można mieć tatuaż? W Polsce nie ma przepisów stanowczo broniących wykonywania tatuaży osobom nieletnim. Oczywiście, każdy z artystów może wylegitymować swojego klienta, jednak zależy to od zasad działania konkretnego salonu lub chęci samej osoby tatuującej. Prawo nie pozwala także rodzicom na pozywanie salonu, gdy wykonają tatuaż bez ich zgody. Skąd więc bierze się zasada, co do której często odmawia się wykonania tatuażu osobie nieletniej?  

Czy salony tatuażu mogą robić tatuaże nieletnim?

Według Artykułu 95 i 96 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego osoby nieletnie są zobowiązane do posłuszeństwa prawnym opiekunom. Na tej podstawie salony tatuażu wymagają stawienia się rodziców z niepełnoletnim klientem podczas sesji.

Wiele artystów zdaje sobie sprawę, z ciągle zmieniających się upodobań niepełnoletnich klientów. Konkretnie projekty, które szczególnie przypadają do gustu młodym, są modne przez krótki okres czasu. Niestety, może zdarzyć się, że po kilku miesiącach nie będą one pożądane. Warto wstrzymać się z decyzją wytatuowania czegoś, co w danym momencie jest na topie i za parę lat można zdecydować się na bardziej przemyślaną i spersonalizowaną grafikę lub napis.

Kiedy tatuażysta może zrobić tatuaż nieletniemu?

Najlepsze salony tatuażu chcą jak najlepiej zabezpieczyć się przed skargami ze strony rodziców i uzyskać wyraźną zgodę na wykonanie tatuażu u nieletniego. W tym celu opiekun prawny sporządza pisemną zgodę już w studiu, własnoręcznie i w towarzystwie artysty.

Kontrola tatuaży u nastolatków jest niezbędna – również ze względów zdrowotnych. Wiele młodych osób może mieć uczulenie na barwnik zawarty w tuszu lub np na środki używane do znieczulenia i nie zdawać sobie z tego sprawy. Rodzic z pewnością posiada większą wiedzę na temat alergii dziecka i ma szansę powstrzymać go przed tatuażem, co uchroni go od poważniejszych konsekwencji. Jeśli rodzic pojawi się na sesji z dzieckiem, tatuażysta może upewnić się co do alergii, pytając o to rodzica. Wtedy bez przeszkód wykona tatuaże dla nieletnich.

Brak zgody rodzica na tatuaż – jak wygląda to w rzeczywistości?

Posiadanie tatuażu kusi często długo przed 18. urodzinami. W rzeczywistości, w głowach nastolatków rodzą się często bardzo nietrafione pomysły na swój pierwszy projekt. Niejednokrotnie do salonu trafiają osoby chcące wytatuować sobie wzory w widocznych miejscach – szyja, dłonie. Posiadanie ich na widoku może mieć swoje konsekwencje w późniejszym życiu zawodowym – wiele firm nie chce zatrudniać pracowników z widocznymi tatuażami. Tyczy się to szczególnie stanowisk na wysokim szczeblu. A przecież nie jesteś w stanie usunąć wzoru z np. dłoni przed zmianą pracy na nową.

Może dojść do sytuacji, że salon tatuażu zdecyduje się na wykonanie wzoru w widocznym miejscu jedynie na podstawie pisemnej zgody rodzica. Nigdy nie ma jednak pewności, że faktycznie została ona sporządzona przez opiekuna prawnego – najczęściej tworzą je sami niepełnoletni klienci. Opiekunowie często reagują negatywnie na pomysł tatuaży w widocznych miejscach, dlatego przed ich wykonaniem odpowiednio zareagują i przekonają dziecko do zmiany decyzji.

Zgoda na tatuaż dla nieletnich udzielona na miejscu w salonie jest potrzebna szczególnie wtedy, gdy rodzic przystaje na propozycję dziecka o wykonaniu danego wzoru – jednak nie jest świadom o miejscu na ciele, gdzie zostanie on umieszczony.

Podsumowując: tatuaże – od ilu lat?

Nie istnieje żadna podstawa prawna zakazująca wykonania tatuażu nieletnim. Jednak, jeśli chcesz wykonać go, nie musząc prosić rodziców o zgodę – najprawdopodobniej poczekasz aż do ukończenia 18 roku życia. Wszystkie renomowane salony poproszą Cię o przyjście na sesję z rodzicem, który w obecności artysty spisze własnoręczną zgodę.