10 pytań, które warto zadać tatuażyście przed zrobieniem tatuażu

tatuaż-rybnik-wodzisław-śląski-żory-racibórz

Tatuaż to ozdoba Twojego ciała, która zostanie z Tobą na całe życie. Dlatego przed jego wykonaniem warto wykonać dobry reaserch salonów tatuażu i wybrać się do artysty, z którym możesz przeprowadzić wcześniejsze konsultacje. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że trafisz na osobę niekompetentną lub niedbającą o standardy higieny.

Znalazłeś tatuatora, którego pracę wpadły Ci w oko? Przed sesją zadaj mu najczęstsze pytania do tatuażysty. Na ich podstawie zdecyduj, czy warto mu zaufać. Dowiedz się, jakie pytania zadać tatuażyście.

Pytania do tatuażysty – na co warto zwrócić uwagę?

Poniżej znajdziesz listę zawierającą pytania w studio tatuażu, które warto zadać tatuażyście. Dowiedz się, o co zapytać tatuażystę. 

  1. Jak dezynfekujesz narzędzia do tatuowania?

W studiu tatuażu obowiązkowo muszą panować warunki w 100% sterylne, dzięki którym jest zagwarantowane nasze bezpieczeństwo. Bakterie z zewnątrz w żadnym wypadku nie mogą przedostać się do pomieszczenia, w którym wykonywane są tatuaże. Co więcej, istotna jest odpowiednia dezynfekcja/sterylizacja wszystkich narzędzi wielorazowego użytku.

  1. Czy igły do tatuowania są jednorazowe?

Kiedy usiądziesz już na fotelu u tatuatora, możesz być za późno, by zauważyć pewną istotną kwestię – jednorazowe igły. Wiele klientów ufa swoim tatuatorom i nie zwraca uwagi na igły, które będą użyte do wykonania projektu. W wysokiej jakości salonach jest to standard, jednak warto zapytać o to, ile razy wykorzystywana jest igła do tatuowania.

Koniecznie zwracaj uwagę, czy igła jest odpakowywana przy Tobie. Jeśli nie wyjęto jej z opakowania na Twoich oczach, możesz poprosić o ponowne otwarcie nowej sztuki. 

  1. Czy przestrzeń do tatuowania została zdezynfekowana po poprzednim kliencie?

To pytanie możesz zadać zarówno podczas konsultacji oraz dodatkowo przed samym wykonaniem tatuażu. Oprócz zdezynfekowanych narzędzi cała przestrzeń wokół Ciebie powinna zostać przemyta profesjonalnymi środkami dezynfekującymi. Zarazki mogą dotrzeć do nakłuwanej skóry z dowolnej powierzchni. Ponadto zadbaj, by tatuator używał świeżych rękawiczek jednorazowych i nakładał je przy Tobie.

  1. Jak wygląda portfolio tatuatora?

To oczywiste pytanie – każdy tatuator posiada indywidualną stylistykę prac. Część artystów specjalizuje się w pracach realistycznych, inni natomiast woli wykonywać proste, geometryczne wzory. Wielu klientów skuszonych promocyjnymi cenami, nie zagłębia się w rodzaj wykonywanych projektów.

Każdy z artystów chcących jak najlepiej zaprezentować swoje prace, posiada portfolio. Najczęściej są to albumy z gotowymi projektami. Jeśli jednak dana osoba unika przedstawienia Ci projektów, może to świadczyć o ich niskiej jakości lub niewielkim doświadczeniu.

  1. Ile będzie kosztować tatuaż?

W wielu salonach ceny za pracę poszczególnych tatuatorów różnią się między sobą. Może mieć na nie wpływ stopień trudności wykonania projektów, ich wielkość i proces przygotowania jak i kwestia sprzętu – jego jakości, sterylności itd.. Koszt wielu prac może zaczynać się już od 200zł, jednak zawsze uzgodnij cenę z artystą, by nie czekała na Ciebie niespodzianka podczas zapłaty i zwróć uwagę w studio na to czy faktycznie wszystko jest – od strony higienicznej – robione tak jak powinno być.

  1. W jakim miejscu na ciele wykonać tatuaż?

Każdy z projektów zaprezentuje się zupełnie inaczej w innym obszarze ciała. Realistyczne tatuaże najlepiej wykonywać na miejscach nieruchomych – ruch mięśni i skóry może je zniekształcać. W trakcie wykonywania projektu uzgodnij, czy wybrana część ciała jest dobra dla Twojej grafiki.

  1. Jaki jest stopień bólu tatuażu w wybranym miejscu na ciele?

Każdy z obszarów na ciele charakteryzuje się innym stopniem odczuwanego bólu. Z reguły klienci najgorzej znoszą projekty, podczas których maszynka ma największy kontakt z kością. Jeśli chcesz wykonać pierwszy tatuaż, zapytaj o ból w wybranym miejscu – w ostateczności możemy zmienić miejsce na mniej odczuwalne, ale generalnie pisząc bół towarzyszący zabiegowi tatuażu nie jest najgorszą rzeczą na świecie, do przeżycia 😉

  1. Jak goi się tatuaż?

Czas gojenia tatuażu zależy od indywidualnych warunków osoby tatuowanej. Najczęściej jednak można dostrzec zaczerwienienie, a następnie strupek. O czym warto pamiętać – nie drap strupka, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pigmentu w tatuowanym obszarze. Smaruj tatuaż odpowiednią maścią i przemywaj go wyłącznie letnią wodą.

  1. Jak przygotować się do tatuażu?

Przede wszystkim nie pij alkoholu – tyczy się to także kilku następnych dni po wykonaniu projektu. Pamiętaj także, by upewnić się co do ewentualnej alergii na pigment wykorzystywany podczas tatuowania – bardzo rzadko się zdarza, ale jeżeli masz jakieś nietypowe alergie koniecznie poinformuj o tym studio przed zabiegiem. Na sesję należy przyjść wyspanym i po solidnym posiłku.

  1. Jaki jest najbliższy wolny termin na wykonanie tatuażu?

Różnie – dużo zależy tutaj od studia, ilości tatuażystów, lokalizacji, samego wzoru – czy jest to tatuaż mniejszy czy większy (wiadomo – na mały potrzebna jest mniejsza ilość czasu a co za tym idzie łatwiej o szybszy termin). U nas w studio mamy na ten moment 10 tatuażystów a ekipa jeszcze się powiększy właśnie w tym celu, by znaleźć dla Ciebie jak najszybszy termin na  realizację wymarzonego tatuażu.

Miej także na uwadze, by wpłacić zaliczkę w miejscach, gdzie jest ona wymagana.