Ból przy wykonywaniu tatuażu – od czego zależy i czy można go zmniejszyć?

tatuaż-wodzisław-śląski-speak-in-color

Obecnie coraz więcej osób pragnie mieć na swojej skórze przemyślane projekty i rysunki, które po wykonaniu przez doświadczonego artystę — tatuatora stają się prawdziwym dziełem sztuki. Mimo tego zdarza się, że osóby ostatecznie nie decyduje się na wykonanie projektu… dlaczego? Strach przed bólem towarzyszącym tatuowaniu jest zbyt silny, by go pokonać. Jak wygląda kwestia zmniejszania bólu i radzenia sobie z nim? 

Jeśli na ulicy tęsknie oglądasz się w stronę rękawów i dziar wykonanych u przechodniów — koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Czy wykonywanie tatuażu boli?

Wiele osób zastanawia nad tym, czy wykonanie tatuażu boli. Decydując się na wykonanie tatuażu, trzeba liczyć się z tym, że zrobienie go może łączyć się z odczuwanym bólem lub dyskomfortem. Nie możemy się co do tego oszukiwać… w końcu tatuowanie polega na nakłuwaniu skóry — co samo w sobie nie jest zbyt przyjemne. Jednak większość osób mówi nam o tym, że spodziewali się czegoś gorszego niż zastali podczas tatuowania. Stosujemy także delikatne środki znieczulające by dyskomfort był mniejszy.

Ból podczas wykonywania tatuażu — od czego zależy?

W czasie wykonywania tatuażu przebija się naskórek tak, by wprowadzić do warstwy skóry właściwej pigment. Naruszana jest ciągłość skóry,a korzystając z maszynki, nakłuwamy ją wielokrotnie w bardzo szybkim tempie — ból przy tatuażu może się pojawić, ale nie musi. Należy jednak pamiętać, że skala odczuwanego bólu jest bardzo indywidualna. Często jest to nawet kwestia dyspozycji w danym dniu..

Na zachętę dodamy tutaj, że procent osób, które w trakcie sesji przerywa ją z powodu zbyt dużego bólu wynosi – z naszych obliczeń – jakieś 0,5%, także na prawdę nie ma się czego bać – nie jest to aż takie straszne 😉

Gdzie najmniej boli tatuaż?

Przyjęło się, że najmniej bolesnymi częściami ciała są rejony pokryte największą ilością tłuszczu, najmniejszą ilością zakończeń nerwowych i grubą warstwą skóry. 

Do jednych z najmniej bolesnych części ciała według doświadczeń miłośników tatuażu należą:

 • uda zewnętrzne,
 • przedramiona,
 • ramiona zewnętrzne,
 • łydki,
 • górna i dolna część pleców

Bardzo obawiasz się bólu a chcesz zdecydować się na pierwszy tatuaż? Wiesz już jakie miejsca wybrać na swój pierwszy projekt. Zastanów się też nad wzorem, który zajmie mniejszą powierzchnię skóry i wzorem, który nie będzie wymagał cieniowania i wypełniania kolorem.

Gdzie tatuaże bolą najbardziej?

Wiemy, które miejsca na zrobienie tatuażu są najmniej bolesne, warto powiedzieć też o tych, które mogą być większym wyzwaniem. Najbardziej bolesne będą miejsca, gdzie tkanki tłuszczowej jest najmniej. Bolesne są też partie ciała z największą ilością zakończeń nerwowych, grubszą warstwą skóry lub te bezpośrednio znajdujące się na kości.

Przyjęło się, że najbardziej bolesnymi częściami ciała są:

 • pachy,
 • kostki i golenie,
 • pachwiny,
 • łokcie,
 • rzepki kolan,
 • obszar pod kolanami,
 • szyja i kręgosłup,
 • twarz,
 • uszy,
 • usta,
 • dłonie,
 • stopy,
 • wewnętrzne bicepsy.

Zmniejszenie bólu podczas tatuowania — sposoby

Robienie swojego pierwszego tatuażu jest czymś nowym i nietypowym. Przed wykonaniem tatuażu warto jednak skorzystać z konsultacji z tatuatorem i zdecydować się na metodę, która będzie dla nas najbardziej pomocna. Niestety, sposoby na ból w czasie tatuowania mają swoje ograniczenia.

Na rynku można znaleźć duży wybór preparatów takich jak pianki, maści czy żele, które mają za zadanie zmniejszyć ból w posmarowanym miejscu. Jednak należy liczyć się z tym, że smarując skórę takim preparatem, będzie ona się inaczej zachowywać w kontakcie z maszynką i tuszem. ZAWSZE użycie jakiegokolwiek preparatu wymaga konsultacji z nami, jeżeli zrobisz to na własną rękę istnieje ryzyko, że nie wykonamy sesji w danym dniu. Warto skorzystać z klasycznych metod przygotowywania się do wykonania tatuażu takich jak wyspanie się, zjedzenie porządnego posiłku, picie dużej ilości wody przed zrobieniem tatuażu.

Tatuaż to rodzaj sztuki, która zostaje z nami na całe życie, a umiejętność radzenia sobie z bólem łączy się z ogromną dumą i uczuciem, że wykonany tatuaż to nagroda.

Przeciwwskazania do tatuażu — kiedy zrezygnować z tatuowania?

Wiemy już jakie metody znieczulania miejscowego są akceptowane przez tatuażystów. Warto zastanowić się zatem nad tym, jakie sposoby na ból są kategorycznie zabronione i mogą się skończyć tym, że tatuażysta odmówi wykonania dziary.

Spożywanie alkoholu przed sesją tatuowania jest zabronione. Wprowadzanie tuszu pod skórę może mieć duży wpływ na organizm, a dodatkowe działanie alkoholu może prowadzić do przykrych skutków. Nie warto też decydować się na pomoc innych leków, środków odurzających czy psychoaktywnych.

Generalnie przeciwskazań jest dużo więcej – zerknij TUTAJ po więcej informacji.

Robienie tatuażu to niesamowite doświadczenie i dla osób w pełni zdecydowanych może być to początek nowej i pięknej przygody. Ból odczuwany w trakcie sesji może być czymś nowym jednak mieszczącym się w granicach tolerancji. Jeśli perspektywa nakłuwania skóry wydaje Ci się jednak zbyt przerażająca, może to oznaczać, że nie jest to odpowiedni moment na zrobienie tatuażu. Poczekaj i wróć gdy poczujesz się gotowy – wtedy łatwiej zniesiesz ten proces i dołączysz do grona szczęśliwych i wytatuowanych osób.