Blaknięcie tatuażu – co jaki czas warto go poprawić?

Robiąc tatuaż, może się nam wydawać, że pozostanie on w pierwotnej i niezmienionej formie już na zawsze — w końcu jest wykonany na skórze. Niestety z czasem tatuaże mogą tracić na intensywności koloru i formy. Czasem jest to dzieło czasu, ciągłego eksponowania na słońce i ścierania się naskórka. Jak dbać o tatuaż, by nie blaknął? Przeczytaj koniecznie!

tatuaż wodzisław śląski

Blaknięcie tatuażu — dlaczego występuje?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Blaknięcie tatuażu często może wynikać z  nadmiernego wystawiania tatuażu bez ochrony na działanie słońca lub z indywidualnych predyspozycji skóry. Mało kto, decydując się na wzór i na miejsce zrobienia tatuażu zastanawia się nad tym, jak tatuaż będzie prezentował się za jakiś czas i czy wybrane miejsce nie naraża go np. na blaknięcie.

Kiedy tatuaż może blaknąć? – przyczyny

  •  Umieszczenie tatuażu — miejsce zrobienia tatuażu nie tylko ma wpływ na bolesność procesu, ale też na szybkość blaknięcia wzoru. Zazwyczaj dotyczy to miejsc, które poddawane są ocieraniu o ubrania czy inne części ciała. W efekcie tego barwnik może tracić na intensywności.
  • Kolory pigmentów i ich jakość — Nie ulega wątpliwości, że wybór barwników o odpowiedniej jakości ma tu ogromne znaczenie. Tusze powinny być wysoko skoncentrowane, by utrzymywały się dłużej. Przed zrobieniem tatuażu warto pytać o jakość używanych tuszy i o ich marki. Technika dobrana do zrobienia tatuażu również jest ważna. Pamiętaj, że im jaśniejsze i subtelniejsze wzory, tym łatwiej mogą ulegać blaknięciu.
  • Ekspozycja na Słońce – niestety działanie promieni słonecznych może być wrogiem skóry, a co za tym idzie – również tatuażu. Promienie ultrafioletowe mogą wnikać głęboko w warstwę skóry i niszczyć pigment. Posiadając tatuaż, warto także unikać opalania się, które może niszczyć skórę i powodować jej złuszczanie się.

Blaknięcie czarnego tatuażu

Niestety czarne i szare tatuaże również mogą ulegać blaknięciu. Tatuaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji zarówno świeżo po wykonaniu, jak i po wygojeniu. To zjawisko może być nawet zależne od doświadczenia tatuażysty, który wykonuje wzór  – niektórzy z nich wbijają pigment za płytko, przez co tatuaż może być bardziej podatny na utratę pigmentu. 

Blaknięcie kolorowego tatuażu

Niestety blaknięcie kolorowego tatuażu występuje najczęściej. Mimo tego, że jakość używanych pigmentów poprawiła się zarówno w przypadku kolorowych, jak i czarnych kolorów — mogą one ulegać blaknięciu. To zjawisko jest szczególnie widoczne przy jasnych barwnikach — żółtych, pomarańczowych czy różowych.  Ciemne kolory takie jak niebieski, czerwony czy brązowy mają szansę dłużej utrzymać się na skórze. Jeśli zależy Ci na subtelnym pastelowym wzorze, musisz dołożyć więcej starań, by zadbać o swój tatuaż.

Od czego zależy blaknięcie gojącego się tatuażu?

Dla świeżego tatuażu najważniejsze są pierwsze dwa tygodnie. To na ich przestrzeni wzór wymaga najwięcej troski i pielęgnacji. Należy dołożyć wszelkich starań do tego, by odpowiednio i szybko zagoić ranę.

Tatuaż należy smarować 2-4 razy dziennie (wyjątkiem są pierwsze 3 dni, na które zalecamy użyć specjalnych plastrów, dostępnych u nas w studio). Wrażliwa skóra pokryta świeżym tatuażem może być bardziej podatna na wysychanie i rogowacenie obumarłego naskórka. Na tym etapie pielęgnacji tatuażu świetnie sprawdzi się kosmetyk, którego składnikiem jest panthenol oraz substancje bogate w antyoksydanty, które zapobiegają powstawaniu infekcji i zabezpieczają skórę.

krem-do-pielęgnacji-tatuażu-speak-in-color

Poprawianie blaknącego tatuażu — dlaczego warto wykonać?

Jeśli zauważyłeś, że Twój tatuaż za bardzo stracił na intensywności – możesz zgłosić się do salonu tatuażu na poprawianie blaknącego tatuażu. Podczas dokonywania korekty tatuażysta oceni poziom zniszczenia tatuażu i wprowadzi barwnik w wybrane wyblakłe miejsca, które tego wymagają. Doda nowe akcenty i sprawi, że tatuaż znów nabierze głębi. Dobry tatuażysta nie tylko dokona poprawy tatuażu, ale będzie w stanie także przykryć stary tatuaż (jeżeli oczywiście będzie to technicznie wykonalne – zależy od nowego wzoru, jego stylu jak i oczywiście starego tatuażu – czasem trzeba wcześniej użyć laseru do usuwania tatuaży). Często nowy tatuaż jest nie do poznania i zupełnie nie widać, że pod nim znajduje się zupełnie inny wzór.

O czym warto pamiętać przy poprawianiu blaknącego tatuażu?

Przy wykonywaniu poprawek warto skonsultować się z wybranym tatuażystą i dokładnie wypytać go o to, jakie mamy możliwości przy poprawie Twojego tatuażu. Profesjonalista będzie mógł Ci udzielić niezbędnych informacji i poradzi Ci, jeśli będziesz zastanawiał się, czy lepiej uwydatnić kolory gotowego tatuażu, czy lepszym rozwiązaniem będzie przykrycie go nowym wzorem.

Tatuaż Rybnik, Wodzisław Śląski i okolice – zapisz się już dziś!