Czy tatuaże są szkodliwe dla zdrowia?

tatuaż-tygrys-speak-in-color-wodzisław-rybnik-żory-jastrzębie-pszów

 

Tatuaże nie tracą na swojej popularności, co więcej — stają się coraz bardziej powszechne. Mimo tej popularności dalej można też spotkać osoby, które nie są zwolennikami tatuaży. Dużo osób boi się powikłań i potencjalnego zagrożenia związanego z wykonaniem tatuażu. Czy jest się czego bać? Czy pogłoski o toksyczności tatuaży i ich wpływie na zdrowie są uzasadnione?

Tusze do tatuażu a wpływ na zdrowie

Zrobienie tatuażu łączy się z bezpośrednią ingerencją w organizm. Tatuowanie polega na wprowadzaniu tuszu we właściwą warstwę skóry. Przerwanie ciągłości skóry i tkanki to z medycznego punktu widzenia — zadanie rany. Jak też wiadomo, każde zranienie łączy się z określoną reakcją organizmu, który stara się bronić. Jak tatuaż wpływa na zdrowie? Uruchamia działanie limfocytów próbujących zneutralizować potencjalne zagrożenie.

Tatuaż a zdrowie — przeciwwskazania

Z wykonaniem tatuażu mogą łączyć się różnorodne powikłania — o tym informują wszyscy dobrzy tatuażyści. Nawet rysunek wykonany przez specjalistę w swoim fachu może nieść za sobą ryzyko nieprawidłowego gojenia się lub występowania niepożądanych objawów takich jak alergia. Powodem tego może być indywidualna skłonność organizmu, uczulenie lub reakcja obronna organizmu. Niestety, można to stwierdzić najczęściej dopiero po wykonaniu pierwszego tatuażu. 

Zrobienie tatuażu odradza się osobom, które chorują na padaczkę, choroby serca lub mają poważny problem z układem krążenia. Inne choroby i stany, które są przeciwskazaniem do wykonania tatuażu to m.in:

 • nowotwory,
 • HCV (wirus zapalenia wątroby typu C),
 • HBV (wirus zapalenia wątroby typu B),
 • HIV (wirus odpowiadający za zespół braku odporności),
 • stany zapalne,
 • hemofilia
 • choroba Leśniowskiego i Crohna,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • gorączka,
 • menstruacja,
 • stwardnienie rozsiane,
 • ciężkie choroby somatyczne
 • zaburzenia psychiczne
 • bielactwo
 • cukrzyca.

Należy pamiętać o tym, że wszelkie choroby skóry takie jak łuszczyca, liszaj płaski, znamiona, skłonność do powstawania bliznowców lub stosowanie terapii doustnej izotretynoiną są poważnymi przeciwskazaniami do wykonania tatuażu. Tatuażami nie powinno się także zasłaniać blizn po wycięciu czerniaka lub węzłów chłonnych.

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć opinii związanej z naszym indywidualnym przypadkiem.

Sterylizacja i bezpieczeństwo

Często można spotkać się z krzywdzącym mitem dotyczącym tego, że tatuując się w salonie tatuażu, z pewnością zostanie się czymś zarażonym. W profesjonalnych salonach tatuażu jest to praktycznie niemożliwe. Przez wzgląd na to, że jest to miejsce bezpośrednio związane z kontaktem z klientami, przykłada się dużą wagę do higieny i bezpieczeństwa. Wszystkie narzędzia są sterylizowane lub stosuje się sprzęt jednorazowego użytku. Stosowane są starannie dobrane środki i pigmenty.

Jeden z naszych certyfikatów – wprawdzie uzyskany już dawno temu więc ze starym adresem, obecnie jesteśmy na Placu Św. Krzyża 4 🙂

W naszym salonie tatuażu dokłada się wszelkich starań, by było to miejsce przyjazne i w pełni bezpieczne — dla wszystkich!

Tatuaż — czym kierować się przy wyborze studia?

Wybierając studio tatuażu, warto starannie przyłożyć się do zbierania informacji. Nie można decydować się na wykonanie tatuażu w przypadkowym miejscu. W związku z tym warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych czynników, które będą świadczyły o tym, że trafiliśmy na profesjonalistów.

Po pierwsze — warto zwrócić uwagę na to, jakie kwalifikacje mają specjaliści pracujący w danym miejscu. Bogate doświadczenie, dostęp do realizowanych projektów mogą świadczyć o tym, że tatuażysta będzie umiał poradzić sobie w razie ewentualnych problemów. My i Nasze nagrody 

Po drugie — wybierz miejsce, w którym higiena gra pierwsze skrzypce! Teraz już wiesz, jak ważne jest bezpieczeństwo i zachowanie zasad w czasie wykonywania tatuażu. Nasze studio jest też odebrane w Sanepidzie. Poczytaj o higienie u Nas

Po trzecie – upewnij się, że w wybranym miejscu korzysta się tylko z bezpiecznych pigmentów, które zostały przebadane i dopuszczone do kontaktu ze skórą.

Po czwarte – wybierz miejsce, w którym tatuażyści zapoznają Cię ze wszystkimi zasadami wykonywania tatuażu – zarówno tym jak się do niego przygotować, jak zachowywać się w czasie sesji czy jak pielęgnować gotowy rysunek.

Wykonanie tatuażu powinno wiązać się z pozytywnymi emocjami, ale i odpowiedzialnością. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest ważniejsze niż dziara! Dokonuj świadomych decyzji i zadbaj o wybór bezpiecznego miejsca do wykonania tatuażu.