Tatuaż upamiętniający – warto go zrobić?

tatuaż-wodzisław-śląski-rafał

Rafał przy wykonywaniu tatuażu

Decydując się na tatuaż, zazwyczaj mamy w głowie wizję konkretnego wzoru lub symbolu wiążącego się z naszymi pasjami. Niektórzy decydują się na tatuaże, które mają być ich drogowskazami. Są też tatuaże niosące za sobą ciężki bagaż doświadczeń i wagę emocjonalną. Jest nim np. tatuaż upamiętniający śmierć bliskiej osoby. Wykonanie takiego tatuażu nie jest łatwe zarówno dla osoby, która się na niego decyduje, jak i dla tatuażysty, który przy wykonaniu wzoru chce idealnie oddać uczucia klienta.

Czym jest tatuaż upamiętniający i czy warto się na niego zdecydować? Przeczytaj artykuł.

Czym jest tatuaż upamiętniający?

Tatuaże upamiętniające to wzory ściśle związane z ważnymi osobami lub wydarzeniami z naszego życia. Wywołują silne emocje, które są trudne, lecz chcemy o nich pamiętać. Często są to wzory, które pełnią zadanie rozliczenia z przeszłością i są świadectwem naszej miłości, oddania i pamięci.

Takie wzory, wymagają dużej odwagi od osoby, która się na nie decyduje. W końcu już zawsze będziemy łączyć tatuaż z określonym wydarzeniem lub osobą z naszego życia.

Tatuaż upamiętniający — dla kogo?

Tatuaże upamiętniające odgrywają ważną rolę w życiu decydujących się na nie osób. Wiemy, że zazwyczaj łączą się z określonymi wydarzeniami, lecz dla kogo są wykonywane?

Zazwyczaj ludzie decydują się na tatuaż upamiętniający śmierć bliskiej osoby i tatuaż upamiętniający narodziny dziecka.

Tatuaże upamiętniające związane ze śmiercią bliskiej osoby wciąż budzą wiele sprzecznych odczuć. Wiele osób bardzo silnie odczuwa stratę i chce, by pamięć o niej na zawsze im towarzyszyła. Chcą czuć obecność bliskich i być otoczonym ich opieką.

Niestety, często można się spotkać z różnymi tragicznymi historiami z życia klientów jak np. strata dziecka. Tatuaż upamiętniający śmierć ukochanego maluszka to jeden z najcięższych wzorów do wykonania. To hołd złożony osobom, które już zawsze pozostaną w pamięci swoich bliskich.

Tatuaż upamiętniający jako forma terapii

Tatuaż zawsze powinien mieć znaczenie i być czymś, co chcemy mieć na skórze przez całe życie. Co ciekawe, dla wielu osób zrobienie tatuażu ma niemal wymiar terapeutyczny. Z racji tego, że tatuaże upamiętniające wiążą się z silnymi emocjami i zostają z nami na zawsze, warto dłużej zastanowić się nad ich wykonaniem.

Borykanie się z traumatycznymi wydarzeniami często odbywa się w ciszy, z dala od oczu postronnych osób. Tatuaż ma być rodzajem terapii i sposobem na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Niektórzy traktują to jako upamiętnienie samego faktu bycia w ciąży i ukochanego dziecka, a inni chcą w taki sposób nadać kształt emocjom, które do tej pory były skłębione w środku. Często jest to manifest wobec rodziny, przyjaciół czy lekarzy, którzy traktują te przykre wydarzenia jako temat tabu.

Tatuaże upamiętniające śmierć to złożony i trudny temat. Wielu psychologów zaleca najpierw przejście wszystkich etapów żałoby. Niestety, działanie w silnych emocjach może spowodować jeszcze większy uszczerbek na psychice i zaowocować tym, że dany tatuaż nie pozwoli nam ruszyć z miejsca, pogodzić się ze stratą i rozpocząć nowego rozdziału. W końcu przypomina o bolesnych wydarzeniach, przez co może wciąż rozdrapywać bolesne rany.

Jednak zawsze warto pamiętać, że jest to bardzo indywidualna kwestia i dla każdego inny sposób radzenia sobie z bólem i stratą będzie odpowiedni.

Tatuaż upamiętniający — przykładowe wzory

Tatuaże upamiętniające przyjmują różną formę. Dla jednych idealnymi tatuażami będą rysunki przedstawiające upamiętnionych członków rodziny, a dla innych będzie to ważna data.

Wiele osób borykających się ze śmiercią bliskiej osoby decyduje się na bardziej symboliczne wzory takie jak wytatuowanie zegara, klepsydry, stópek, skrzydełek, serduszek, znaków nieskończoności, cytatów, krzyży, kwiatów, gęsich piór do pisania, zapisujących imię zmarłej osoby.

Najważniejsze, aby dany wzór odpowiednio korespondował z naszymi uczuciami, dawał nam ukojenie i był personalny. 

Jeśli chcesz umówić się na wykonanie ważnego dla Ciebie wzoru, zapoznaj się z zasadami zapisu i zobacz jak to działa w naszym salonie.