Pielęgnacja świeżego tatuażu — jak prawidłowo o niego dbać?

second skin

Tzw. “sztuczna skóra”

Robienie tatuażu staje się coraz bardziej powszechne i popularne. Osoby, które zdecydowały się na ten krok, zdają sobie sprawę z tego, że wymaga to sporej odwagi i wytrzymałości. Warto podejść poważnie do jego pielęgnacji, żeby móc dłużej cieszyć się jaskrawymi kolorami tatuażu, a także, by uniknąć komplikacji po sesji. Jak dbać o świeży tatuaż? Tego dowiesz się z artykułu.

Pielęgnacja świeżego tatuażu — jak zrobić to poprawnie?

Po wykonaniu świeżego tatuaży wymaga on wyjątkowo delikatnego traktowania. W salonie tatuażu na wykonany wzór często nakłada się folię bezbarwną lub sztuczną skórę, która ma zabezpieczyć tatuaż. “Sztuczną skórę” należy trzymać na skórze ok. 24/48H. Co ważne — opatrunek należy zdjąć bardzo delikatnie, najlepiej pod prysznicem. Dokładną instrukcję w jaki sposób zagoić tatuaż znajdziecie TU

Po zdjęciu zabezpieczenia należy delikatnie oczyścić (warto użyć do tego odpowiedniego żelu/mydła do tatuażu) i osuszyć skórę papierem. Następnie nałożyć na nią warstwę specjalnego kremu lub maści przeznaczonej do smarowania tatuaży – ale dopiero po etapie wspomnianej “sztucznej skóry”.

Jak myć świeży tatuaż?

Tatuaż powinien być myty letnią wodą — nigdy gorącą! Tatuaż warto przemywać kilka razy dziennie. Można do tego wykorzystać hipoalergiczne żele/mydła przeznaczone do pielęgnacji skóry z tatuażem. Pomoże to zapobiegać powstawaniu podrażnień i infekcji. Odpowiednie kosmetyki pomogą przyspieszyć proces gojenia.

Jak zabezpieczać tatuaż w nocy?

Dbanie o gojący się tatuaż w nocy może budzić wiele obaw. Nie ma się co dziwić, w końcu w czasie snu nie jesteśmy w stanie kontrolować naszego ciała i niechcący można podrażnić świeży tatuaż. Przy gojeniu tatuażu warto pamiętać o tym, że alkohol nie jest sprzymierzeńcem tego procesu, picie może skutkować spowolnieniem procesu gojenia i rozrzedzenia krwi.

Przygotowując się do snu, warto zadbać o to, by pościel była świeża (wyeliminuje to ryzyko kontaktu z bakteriami). Warto wymieniać ją co kilka dni (w pierwszych dniach gojenia ze świeżego tatuażu może wyciekać krew i osocze).

Jeśli posiadasz czworonożnego pupila, a wspólne spanie było waszą tradycją, to niestety na czas gojenia tatuażu lepiej będzie ograniczyć kontakt ze swoim milusińskim. Takie działanie zmniejszy ryzyko zadrapania skóry przez zwierzaka i wystąpienia infekcji.

Zarówno na początku gojenia, jak i w późniejszych etapach posiadania tatuażu warto zadbać o jego odpowiednie nawilżenie. Pielęgnacja tatuażu pozwoli nie tylko przyspieszyć proces gojenia, ale też pomoże utrzymać formę i kolor wzoru.

Etapy gojenia się tatuażu

Pielęgnacja tatuażu na etapie gojenia wymaga dużo uwagi. Warto wiedzieć, jakie są jego etapy, żeby mieć pewność, że proces jest prawidłowy.

W pierwszym tygodniu gojenia się tatuażu mamy do czynienia z żywą raną. Skóra jest podrażniona, wrażliwa i czerwona. W pierwszym etapie warto nosić przewiewne ubrania wykonane z delikatnych materiałów, by nie podrażnić wypukłego tatuażu.

W drugim tygodniu można zaobserwować pierwsze etapy gojenia. Skóra łuszczy się i swędzi. Należy wtedy szczególnie dbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Za wszelką cenę nie można jej drapać (by złagodzić swędzenie, można delikatnie schłodzić skórę przy pomocy zimnych okładów).

W kolejnych tygodniach wciąż warto dbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Lepiej unikać wystawiania jej na promienie UV i dalej ją nawilżać.

Jak długo goi się tatuaż?

Gojenie się tatuażu może trwać nawet kilka tygodni. Nie ma reguły co do tego, ile czasu będzie potrzebować skóra na regenerację. Wszystko zależy od jej indywidualnych predyspozycji, od tego, jak wykonywany był tatuaż oraz utrzymania pielęgnacji wzoru u konkretnej osoby.

Tatuaż nie chce się goić — co może być przyczyną?

Przyczyną wolnego gojenia się tatuażu może być przede wszystkim błędna pielęgnacja tatuażu. Czasem dzieje się tak też niezależne od naszych starań. Warto zachować czujność i obserwować proces gojenia. Alarmować powinny takie objawy jak zaczerwienienie czy pieczenie. Zwłaszcza jeśli ma się na skórze widoczne zmiany skórne np.

  • guzki,
  • obrzęk,
  • tatuowane miejsce jest tkliwe i obolałe,
  • z tatuażu wycieka ropa.

Wszystkie te objawy mogą wskazywać na zakażenie. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się ze swoim tatuażystą lub udać się do lekarza i wdrożyć leczenie. Objawy takie jak podwyższona temperatura czy podrażnienie skóry powinny utrzymywać się najwyżej 3 dni.

Błędna pielęgnacja tatuażu — skutki

Wspomnieliśmy już o tym, że błędna pielęgnacja tatuażu może w najgorszym wypadku skutkować infekcją. Może też dojść do blaknięciem wzoru lub „wylania się” tuszu poza obręb linii, nagminna pomoc przy odpadaniu ewentualnych strupków może zakończyć się blizną. W takich sytuacjach warto udać się do salonu tatuażu, w którym zrobiliśmy tatuaż, by skonsultować się z tatuażystą.

 

Po bardziej szczegółowe instrukcje zapraszamy TUTAJ