Historia tatuażu – musisz ją znać!

historia-tatuażu-wodzisław-śląski

Jedno z czasopoism o tatuażu

Rysowanie wzorów na skórze towarzyszy ludzkości od wieków. Naukowcy uważają, że historia pierwszych tatuaży sięga nawet 12 000 lat przed naszą erą. Na skórze można było zaobserwować doskonale zachowane malunki.

Historia tatuażu jest długa i fascynująca. Na jej temat można pisać książki opisujące ich znaczenie dla różnych kultur. Ten rozległy temat intryguje i budzi kontrowersje. Posiadanie tatuażu wciąż wiąże się z wieloma uprzedzeniami, a w niektórych kulturach nawet strachem. Mimo to, można zaobserwować prawdziwy renesans tej sztuki. Czym są tatuaże i jaka jest ich historia? Czy są wyrazem męstwa i zasługują na szacunek? A może to znak rozpoznawczy kryminalistów i więźniów? Postaramy się przedstawić ten złożony temat w pigułce.

Historia tatuażu — początki

Opisując historię tatuażu, warto zacząć od genezy tego słowa. Tatuaż pochodzi od tahitańskiego słowa „tatau”. W tej kulturze tatuaże odgrywały niezwykle ważną rolę i były silnie sprzężone z historią każdego Polinezyjczyka. Tatuaże polinezyjskie stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych wzorów. Tribale wzorowane na tatuażach z tych zakątków świata są często wybierane nawet w dzisiejszych czasach. Tatuaże polinezyjskie potrafią zajmować całe ciało tatuowanej osoby. Tatuaże polinezyjskie to nie tylko ozdoba, ale także cała historia danego człowieka opowiedziana w graficzny sposób. W kulturze tahitańskiej tatuaże zawierały informacje o pozycji społecznej, a także były wyrazem odwagi, męstwa i wytrwałości. Nic dziwnego, że zazwyczaj to wojownicy byli najbardziej wytatuowanymi osobami w plemieniu. Tribale opowiadały o dokonaniach wojownika i były kompletowane przez całe życie danej osoby. 

Niektóre tatuaże pełniły funkcje talizmanów – miały odstraszać choroby i złe duchy. Czasem tatuaże pokazywały też, że młode kobiety są gotowe do zamążpójścia!

Sztuka tatuażu była też rozwijana w takich zakątkach świata jak Egipt, Kreta, Grecja, Persja i Arabia. Tam przystosowywano ją do realiów tamtejszych kultur. Co ciekawe — w kulturze greckiej tatuaże służyły do komunikacji między szpiegami i pokazywały ich rangę. Rzymianie zaś oznaczali tatuażami przestępców niewolników i przestępców.

Tatuaże przez wieki zmieniały swoje znaczenie — raz były noszone jako największe odznaczenie, a innym razem były traktowane jak piętno.

Jak kiedyś wykonywano tatuaż?

Jak wspominaliśmy, historia tatuażu jest rozległa i różniła się w zależności od zakątka świata czy kultury. W zależności od tego, gdzie wykonywany był dany tatuaż, różniła się także wykorzystywana technika. Postanowiliśmy jednak wyróżnić poszczególne sposoby tworzenia tatuaży.

Wiele tatuaży było wykonywanych przy pomocy wydrapywania — to jedna z najstarszych technik tatuowania. Technika polegała na wydrapywaniu w skórze obrazka, w który następnie wcierany był barwnik.

Inną techniką było wykorzystywanie igły i nitki, którą mogło być nawet zwierzęce ścięgno. Nitka była moczona w sadzy wymieszanej z tłuszczem, a następnie nitka była przeszywana przez skórę. 

Innym sposobem tatuowania — zbliżonym do obecnego – jest nakłuwanie skóry ostrymi przedmiotami takimi jak gwoździe, szpilki czy ości. Metoda ta pozwalała na realizowanie bardziej precyzyjnych wzorów.

Tatuaż dawniej i dziś

Kontrowersja tatuaży jest widoczna także w dzisiejszych czasach. W niektórych miejscach takich jak Japonia czy Chiny, sztuka tatuażu jest wciąż identyfikowana z przestępczością i mafią. A jak to wygląda w Polsce? Historia tatuażu w Polsce nie budzi pozytywnych uczuć. Ćwierć wieku temu tatuaże były powodem do wstydu i ukrywano się z nimi. Mroczna historia polski kojarzyła tatuaże z rysunkami wykonywanymi przez esesmanów oraz z tatuażami więźniów obozów koncentracyjnych.

Obecnie tatuaże mają wielu zwolenników – mimo tego, że starsze pokolenia wciąż darzą niechęcią tę sztukę. Współczesne tatuaże są wyróżnieniem i mają bardzo personalne znaczenie. Mimo że w Polsce w latach 60 tatuaże wciąż były postrzegane jako coś złego i identyfikowano je głównie z przestępcami i żeglarzami, wraz z biegiem czasu zyskiwały one na popularności. Wiele osób sięga po wzornictwo znane z zamierzchłych czasów. Niektórzy decydują się na bardziej nowoczesne wzory tatuaży, niezależnie od tego, są one ważnym elementem tworzenia się współczesnej kultury i historii tatuażu.

Historia tatuażu — podsumowanie

Historia tatuażu zmieniała się wraz z rozwojem cywilizacji, w każdej z nich odgrywała rolę i nabierała innego znaczenia. W niektórych miejscach świata wciąż można zaobserwować uprzedzenie do osób, które decydują się na wyrażanie przy pomocy takiej formy sztuki. Więcej na temat historii tatuażu dowiesz się z kolejnych artykułów na naszym blogu.